Należące do koncernu Leonardo zakłady PZL Świdnik zaprezentowały na tegorocznym MSPO dwa śmigłowce. Za najważniejszą lotniczą premierę targów można uznać pierwszy polski egzemplarz wielozadaniowego śmigłowca wsparcia AW149.
Egzemplarz AW149 oblatany we Włoszech 27 lipca przyleciał trzy tygodnie później do Świdnika i wziął w ostatni weekend sierpnia aktywny udział w radomskim Air Show.
Pierwszy polski AW149 będzie nosił numer taktyczny 6701, obecnie jako maszyna służąca do prób fabrycznych ma włoskie wojskowe oznaczenie testowe CSX82112. Prezentowany w Kielcach śmigłowiec był wyposażony w cztery miejsca załogi (dwóch pilotów i dwóch strzelców) i 12 foteli w kabinie ładunkowej.
Pod nosem kadłuba została zainstalowana głowica elektrooptyczna FLIR Star Safire 380HLD, uwagę zwracały rozmieszczone na płatowcu liczne systemy ostrzegania i samoobrony oraz wyrzutnie pułapek radiolokacyjnych i termicznych. Uzbrojenie stanowiły karabiny maszynowe M60 w przednich oknach kabiny oraz siedmiorurowa wyrzutnia rakiet niekierowanych kalibru 70 mm i dwa pociski przeciwpancerne AGM-114 Hellfire na zewnętrznych węzłach podwieszeń.
Kontrakt o wartości 8,25 mld PLN na dostawę 32 śmigłowców AW149 został podpisany przez Agencję Uzbrojenia oraz należące do koncernu Leonardo zakłady WSK PZL Świdnik S.A. w lipcu 2022 roku. Całość umowy ma zostać zrealizowana do 2029 roku. Pierwsze kilka (prawdopodobnie osiem) egzemplarzy powstanie w zakładach Leonardo w Vergiate, pozostałe mają zostać zbudowane w Świdniku.
15 sierpnia jeden z egzemplarzy fabrycznych AW149 (nr 49006, CSX81848) wziął udział w defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego. W kolejnych dniach operując z lotniska w Pile był prawdopodobnie wykorzystany do prób systemów uzbrojenia prowadzonych na 21 Centralnym Poligonie Lotniczym w Nadarzycach.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu