13 czerwca na stronach Kancelarii Sejmu upubliczniono odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na interpelację Hanny Gill-Piątek (obecnie posłanka niezrzeszona) w sprawie okrętów podwodnych oraz losów ich załóg.
Powyższa interpelacja została skierowana do resortu obrony w maju bieżącego roku. Obejmowała m.in. osiem pytań dotyczących losów remontowanego ORP Orzeł, programu Orka oraz ogólnych planów utrzymania floty podwodnej. Odpowiedzi na całość udzielił, zgodnie z procedurą, wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej - Polska Marynarka Wojenna prowadzi współpracę z innymi krajami NATO w sprawie szkolenia załóg okrętów podwodnych i zamierza utrzymać okręty podwodne w swojej flocie. Jest to realizowane m.in. poprzez udział w cyklicznych spotkaniach sojuszniczej grupy roboczej do spraw ratowania ww. załóg w ramach NATO Standardization Office (NSO). W ostatnich latach oficerowie oraz podoficerowie z dywizjonu Okrętów Podwodnych przechodzili szkolenia w ośrodkach zagranicznych, połączone z realizowaniem zadań w morzu na okrętach podwodnych.
Okręt ORP Orzeł będzie realizował zadania zgodnie z przeznaczeniem po zakończeniu naprawy bieżącej, połączonej z wydokowaniem. Przewidywany termin zakończenia naprawy jest przewidywany na koniec bieżącego roku.
Jednocześnie informuję, że w 2023 r. zostanie uruchomione postępowanie na zakup okrętów podwodnych w ramach programu ORKA.
24 maja wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak ogłosił, że w bieżącym roku zaplanowano uruchomienie postępowania dotyczącego zakupu dla Marynarki Wojennej okrętów podwodnych nowej generacji. Jak ujął to szef resortu obrony, jeszcze w tym roku planujemy uruchomić postępowanie, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych wraz z transferem niezbędnych technologii, które chcemy uzyskać w drodze zamówienia offsetowego. Dodając, minister wskazał, że chcemy, żeby nasze okręty podwodne cechowała długotrwałość realizowanych misji oraz wysoka pojemność w zakresie przenoszonych środków bojowych i elastyczność konfiguracji.(…) Pełnowartościowa Marynarka Wojenna powinna obejmować nie tylko jednostki nawodne, ale również te mogące skrycie przemieszczać się pod wodą, zdolne do długotrwałego wyczekiwania na swój moment, by w odpowiednim czasie uderzyć, czy to w cel nawodny, czy w lądowy.
Tego typu deklaracje wskazują, że program Orka może dotyczyć zakupu jednostek wyposażonych w napęd niezależny od powietrza, a także mogących przenosić i wykorzystać pociski manewrujące.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu