Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Malezja chce kupić zasobniki Sniper

Fot. Łukasz Pacholski

6 maja amerykański Departament Stanu poinformował o zatwierdzeniu malezyjskiego zapytania ofertowego dotyczącego możliwości zakupu partii optoelektronicznych zasobników obserwacyjno-celowniczych Lockheed Martin AN/AAQ-33 Sniper.

Jak wskazuje komunikat Departamentu Stanu, Malezja jest zainteresowana zakupem dziesięciu zasobników, które wraz z pakietem części zamiennych i usługą logistyczno-szkolną może kosztować do 80 mln USD. Obecnie dokumentacja trafiła do Kongresu Stanów Zjednoczonych, który ma do 30 dni na ewentualne weto. W przypadku podpisania umowy wykonawcą będzie producent – korporacja Lockheed Martin. Zgodnie z upublicznionymi informacjami, zasobniki mają być wykorzystywane przez wielozadaniowe samoloty bojowe Boeing F/A-18D Hornet, które obecnie przechodzą proces modernizacji połączony z wydłużeniem resursów technicznych. Nie można wykluczyć, że w przyszłości będą także wykorzystywane na (zamówionych) samolotach bojowych KAI FA-50 Fighting Eagle Block 20.

Siły Powietrzne Malezji dysponują ośmioma F/A-18D Hornet, które zostały dostarczone w 1997 roku. Pomimo swojego wieku są bardzo ważnym elementem potencjału uderzeniowego malezyjskiego lotnictwa. Jest to związane m.in. z problemami dotyczącymi dostaw części zamiennych do Su-30MKM, a także wiekiem i ograniczeniami BAE Systems Hawk Mk 208.

Dzięki zasobnikom AN/AAQ-33 Sniper załogi samolotów mają dysponować zwiększonymi możliwościami pasywnej obserwacji przestrzeni powietrznej, a także efektywnie lokalizować cele naziemne oraz kierować na nie uzbrojenie naprowadzane wiązką lasera.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc