Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Leonardo z sukcesami w Stanach Zjednoczonych oraz Chinach

Leonardo dostarczy do Chin sześć śmigłowców AW189 w konfiguracji SAR. Fot. Leonardo

14 i 17 marca koncern Leonardo poinformował o podpisaniu dwóch umów z klientami w Stanach Zjednoczonych oraz Chinach w sprawie sprzedaży wielozadaniowych śmigłowców AW139 oraz AW189. W obu przypadkach mowa o prestiżowych zamówieniach.


W przypadku Stanów Zjednoczonych mowa o dwóch AW139, które mają być dostarczone w 2024 roku. Ich użytkownikiem będzie NNSA (National Nuclear Security Administration), podlegająca Departamentowi Energii. Ich konfiguracja ma pozwolić na realizowanie zadań poszukiwawczo-ratowniczych oraz obserwacji obszarów objętych kataklizmem (w tym dozoru terenów, z których może dojść do wycieku substancji szkodliwych). Maszyny trafią do baz NNSA, które mieszczą się w Andrews w stanie Maryland oraz Henderson Airport w stanie Newada. Dla koncernu Leonardo to kolejny, prestiżowy, sukces na amerykańskim rynku federalnym: Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówi do 84 wielozadaniowych AW139 pod oznaczeniem MH-139A Grey Wolf. Ich zadaniem, z kolei, jest wsparcie sił dbających o bezpieczeństwo baz pocisków międzykontynentalnych.

17 marca Biuro Poszukiwawczo-Ratownicze Ministerstwa Transportu Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej podpisało kontrakt dotyczący zakupu sześciu AW189. Maszyny mają trafić do końca 2023 roku i będą wykorzystywane do wsparcia operacji poszukiwawczo-ratowniczych SAR na wodach wybrzeża Chin. Obecnie powyższa służba eksploatuje 20 śmigłowcami, które stacjonują w ośmiu bazach na obszarze wybrzeża – nowe AW189 dołączą do powyższej floty. Biuro Poszukiwawczo-Ratownicze jest jedyną służbą w Chinach realizującą tego typu zadania.

Co należy podkreślić, w obu kontraktach ważną rolę będą miały należące do Leonardo WSK PZL-Świdnik S.A., które dostarczają komponenty do obu typów śmigłowców.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc