17 listopada w Rzymie włoski koncern sektora obronnego Leonardo i francuski producent okrętowych środków przeciwdziałania i wyrobów pirotechnicznych Lacroix Defense podpisały strategiczne porozumienie, w ramach którego partnerzy będą kooperować w celu opracowywania i integracji rozwiązań w sektorze środków przeciwdziałania morskiego.
Współpraca, która będzie skierowana zarówno na nowe technologie, jak i możliwości biznesowe, początkowo zakłada stworzenie rozwiązania Sylena Mk 2/MJTE. Dzięki temu wyrzutnia okrętowa celów pozornych Sylena Mk 2 DLS (Decoy Launching System) produkcji Lacroix zostanie zintegrowana z samobieżnymi środkami zakłócania akustycznych głowic naprowadzania torped Leonardo MJTE (Mobile Jammer Target Emulator).
MJTE może naśladować sygnaturę akustyczną swojej platformy (bronionego okrętu) i emitować silny sygnał zagłuszający, aby tworzyć przekonujące fałszywe cele, umożliwiając atakowanej jednostce wykonanie skutecznego manewru unikowego. W porównaniu z innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku, nowy MJTE zawiera szereg technik w niedrogim nośniku i działa skutecznie na krótkim zasięgu. MJTE jest częścią nowego zestawu przeciwtorpedowego Leonardo, który obejmuje ponadto: sonar holowany Black Snake, wyrzutnię ruchomą ODLS20 (Oto Decoy Launching System 20) i pakiet oprogramowania, który oblicza optymalny czas wystrzelania „wabików” i kierunki ucieczki broniącego się okrętu.
Kompaktowa i lekka konstrukcja wyrzutni Sylena Mk 2 sprawia, że nadaje się ona do instalacji na okrętach średniej, ale także małej wyporności, rozszerzając potencjalną bazę użytkowników MJTE, choć w tym ostatnim przypadku pod warunkiem zastosowania sonaru umożliwiającego wczesne wykrycie ataku torpedowego. W ten sposób wysokie możliwości obrony, jakie daje MJTE, poprawią użyteczność systemu Sylena Mk 2.
Andrea Padella, szef działu systemów obronnych w Leonardo Electronics, powiedział: „Umowa ta potwierdza zdolność Leonardo do interpretowania, reagowania i często przewidywania potrzeb rynku. Współpraca z Lacroix zapewnia wyraźną synergię, ponieważ razem możemy zaoferować wyrafinowane rozwiązanie przeciw okrętom podwodnym, nawet dla platform z ograniczoną przestrzenią. Wymagają one kompaktowych i lekkich wyrzutni, które mogą jednocześnie zapewniać zdolność obrony przed pociskami przeciwokrętowymi i okrętami podwodnymi”.
François Moulinier, dyrektor operacyjny Lacroix Defence, stwierdził: „Po wysiłku, który podjęliśmy z Leonardo, aby zintegrować wyrzutnię Sylena z ich systemem zarządzania walką ATHENA-C w ramach realizowanych kontraktów [eksportowych, przyp. red.], ta współpraca jest naturalnym kolejnym krokiem w rozwoju wspólnych rozwiązań. Leonardo jest głównym graczem w Europejskiej Obronnej Bazie Przemysłowej i Technologicznej (EDTIB, European Defence Technological and Industrial Base), a to partnerstwo dowodzi dojrzałości naszych rozwiązań, niezrównanej modułowości i wszechstronności gamy naszych systemów”.
Lacroix opracował począwszy od 2012 r. serię wyrzutni w celu ochrony i znacznego zwiększenia współczynnika przeżywalności okrętów, od patrolowców wykorzystujących lekką wersję Sylena, po fregaty i niszczyciele, do których przeznaczone są Sylena Mk 1 i Mk 2. Wyrzutnie Sylena są w stanie wystrzeliwać amunicję najnowszej generacji Seaclad - radiolokacyjne odbijacze kątowe i cele pozorne działające w podczerwieni, a także cele przeciwtorpedowe Sealat przeznaczone do użycia z wyrzutni Sylena Mk 2.
Sylena Mk 2 jest pierwszą nieruchomą (montowaną na stałe do pokładu) wyrzutnią będącą w użyciu, obsługującą jednocześnie amunicję przeciw pociskom i torpedom, maksymalizując ochronę okrętu, dzięki niezawodnemu systemowi cechującemu się niskimi kosztami eksploatacji. Fakt, że wyrzutnie Sylena wystrzeliwują amunicję metodą moździerzową, bez konieczności podłączania instalacji pneumatycznej, i mają niewielkie wymagania geometryczne do instalacji na pokładzie oraz cechują się małą siłą odrzutu, pozwolił na ograniczenie kosztów zakupu i integracji na okręcie.
Umowa o współpracy pomiędzy Leonardo i Lacroix rozszerzy dostępny rynek zarówno dla MJTE, jak i wyrzutni Sylena Mk 2.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu