18 stycznia turecka firma Baykar Makina poinformowała o podpisaniu kontraktu z Ministerstwem Obrony Kuwejtu w sprawie dostaw bezzałogowych aparatów latających Bayraktar TB2.
Umowa ma wartość 370 mln USD, natomiast szczegóły nie zostały upublicznione. Jest to pierwszy sukces marketingowy programu w 2023 roku – jak wskazuje producent, liczba klientów eksportowych osiągnęła dzięki temu liczbę 28. Negocjacje w sprawie zakupu TB2 przez Kuwejt zapoczątkowano w 2019 roku, jednym z atutów tureckiej konstrukcji był fakt braku ograniczeń w eksploatacji oraz zastosowanie w działaniach bojowych.
Sukces w Kuwejcie to nie jedyne wydarzenie programu Bayraktar TB2 na początku roku. Tego samego dnia producent poinformował, że globalna flota przekroczyła granicę 600 tys. godzin spędzonych w powietrzu. Od tego czasu producent wyprodukował i dostarczył ponad 350 egzemplarzy TB2, które są wykorzystywane bojowo od połowy 2018 roku – początkowo uczestniczyły w operacjach tureckich wymierzonych w bojowników kurdyjskich oraz rebeliantów na pograniczu turecko-syryjskim, a później liczba operacji bojowych zaczęła systematycznie rosnąć. W 2019 roku Bayraktary trafiły do Libii, gdzie wspierały rząd tego kraju uznawany przez społeczność międzynarodową. W 2020 roku należące do Azerbejdżanu TB2 odegrały ważną rolę w walkach o Górski Karabach. Obecnie uwaga mediów zwrócona jest na Ukrainę, gdzie Bayraktary operują w strukturach ukraińskich sił zbrojnych.
Produkowane przez firmę Baykar TB2 są popularnym produktem eksportowym tureckiego sektora obronnego. Wśród użytkowników można wymienić Azerbejdżan, Dżibuti, Etiopię, Kirgistan, Maroko, Niger, Pakistan, Katar, Tunezję, Turcję, Turkmenistan czy Ukrainę. Dodatkowo w ubiegłym roku pierwszy (z czterech zamówionych) zestawów odebrała Polska, a więc pierwszy eksportowy użytkownik w NATO.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu