27 listopada w podwarszawskiej Jachrance rozpoczęła się II Konferencja Naukowo-Techniczna Pojazdy Autonomiczne – wyzwania oraz szanse dla gospodarki i obronności państwa. Po raz pierwszy odbyła się rok wcześniej w Łochowie (Rozpoczęła się konferencja "Pojazdy autonomiczne – wyzwania oraz szanse dla gospodarki i obronności państwa"/ZBiAM.pl).
W inauguracji wzięli udział przedstawiciele organizatorów: Łukasiewycz - PIMOT (główny patron) oraz Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS). Prelegentów i gości powitali dyrektor Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Motoryzacji Witold Luty oraz dyrektor WITPiS płk. dr inż. Michał Ceremuga. Obydwaj podczas wystąpień inauguracyjnych przedstawili swoje placówki naukowo-badawcze. Dyrektor Luty podkreślił znaczenie prac badawczo-rozwojowych dla rozwoju państwa, wskazując, że Polska wprawdzie wydaje podobne środki na prace badawczo-rozwojowe, jak inne państwa członkowskie Unii Europejskiej (ok. 1,5% PKB, z czego ok. 2/3 pochodzi ze środków własnych instytucji zaangażowanych w prace), ale aż 70% środków trafia do sektora usługowego. W praktyce więc środki te, zamiast służyć rozwojowi nowatorskich technologii przemysłowych czy cyfrowych, służą do finansowania dalszej transformacji cyfrowej. Tym samym mimo dwukrotnego wzrostu wydatków na prace badawczo-rozwojowe (w PLN) wzrost innowacyjności gospodarki bynajmniej nie był adekwatny. Jest to także skutek tego, że odsetek studentów kończących kierunki STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) jest w Polsce niższy niż średnia unijna. Nieco bardziej optymistycznie dyrektor Luty odniósł się do strategii Sieci Badawczej Łukasiewicz, w której istotną rolę pełnić ma komercjalizacja. Duże znaczenie mają mieć prace na rzecz sektora obronnego. O funkcjonowaniu Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz misji instytucji poinformował z kolei prezes Hubert Cichocki.
Pułkownik Ceremuga przedstawił z kolei misję WITPiS. Jako priorytetowe kierunki rozwoju wskazał m.in.: utworzenie Centrum Autonomii i Autonomizacji Platform dla Sił Zbrojnych RP; rozwój potencjału B+R w celu realizacji zadań na rzecz wojska; udział w procesie nadzoru eksploatacji posiadanego i pozyskiwanego z zagranicy uzbrojenia; udział w projektach dotyczących zaawansowanych systemów bezpieczeństwa na rzecz służb porządkowych oraz udział w programie mającym na celu odtworzenie strategicznej zdolności polskiego przemysłu zbrojeniowego w zakresie wybranych kluczowych technologii (np. budowa silników, pancerzy).
Wśród gości swoje wystąpienia mieli m.in. gen. bryg. Marcin Górka, dyrektor Departamentu Innowacji MON. Wskazał on na konieczność zmiany systemu zakupów, który obecnie prowadzi do preferowania dużych, uznanych producentów, nie dając szansy niewielkim ale innowacyjnym przedsiębiorstwom. Z kolei Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wskazał, że w przyszłym roku Centrum dysponować będzie 1,3 mld PLN środków unijnych na realizację swoich celów statutowych. Zachęcił zgromadzonych na sali przedstawicieli firm i instytutów do sięgania po te środki.
Po oficjalnych wystąpieniach odbyły się referaty inauguracyjne: Artura Dubrawskiego z Carnegie Mellon University (wykład zdalny) i płk. Tomasza Zaremby z Departamentu Innowacji MON.
Program konferencji: https://pimot.lukasiewicz.gov.pl/konferencjanaukowotechniczna/
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu