Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna partia sprzętu wojskowego dostarczona do Polski [FOTO]

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

22 listopada Agencja Uzbrojenia poinformowała, że do portu Euro Terminal w Świnoujściu dopłynął statek Floragracht, którego ładunkiem był sprzęt wojskowy zamówiony przez Polskę w Stanach Zjednoczonych.

Transportem morskim do portu Euro Terminal Sp. z o.o. w Świnoujściu przybyła kolejna transza artyleryjskich wyrzutni rakietowych Lockheed Martin M142 HIMARS, która obejmuje jedenaście egzemplarzy. Jest to kolejna partia z zamówienia, które zostało złożone w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku (łącznie 20 wyrzutni wraz z pakietem amunicji i wyposażenia dodatkowego). Łącznie całość dostaw ma zostać zrealizowana do końca bieżącego roku – pozwoli na sformowanie pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego (w strukturach 16. Dywizji Zmechanizowanej) oraz zapoczątkuje budowę krajowego systemu szkolno-treningowego (2 wyrzutnie, które mają stanowić wyposażenie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu). Dostawy wyrzutni M142 HIMARS zostały zapoczątkowane w maju bieżącego roku, kiedy do Warszawy (drogą lotniczą) przetransportowano siedem egzemplarzy. Oznacza to, że na terytorium Polski znajduje się już przynajmniej 18 wyrzutni tego typu.

Fot. Tomasz Grotnik

Poza nimi na statku znalazła się także partia czołgów M1A1 Abrams (26 pojazdów) oraz dziewięć wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES. W tym przypadku mowa o kontynuacji zamówienia ze stycznia bieżącego roku, kiedy Agencja Uzbrojenia podpisała umowę na 116 (używanych) czołgów M1A1 Abrams oraz dwunastu wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, ośmiu mostów towarzyszących M1074 Joint Assault Bridge, sześciu wozów dowodzenia M577 oraz 26 samochodów rodziny HMMWV w konfiguracji mobilnych warsztatów. Dotychczas strona amerykańska dostarczyła do Polski (w czerwcu) czternaście Abramsów oraz trzy M88A2 HERCULES.

To już druga dostawa sprzętu wojskowego rozładowana w świnoujskim Euro Terminalu. Poprzednio w tym porcie przyjęto pojazdy klasy MRAP Cougar.

Fot. Tomasz Grotnik

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc