Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kanada stawia na Super Hornety

22 listopada Minister Obrony Kanady poinformował, że rząd tego kraju zaaprobował pomysł interwencyjnego zakupu osiemnastu egzemplarzy wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F/A-18E/F Super Hornet.

Powyższy krok jest wynikiem analizy degradacji sprzętowej lotnictwa wojskowego kraju Klonowego Liścia oraz opóźnień programu wyboru następcy dla obecnie eksploatowanych samolotów bojowych Boeing CF-18A/B Hornet. Te ostatnie zakupiono w liczbie 138 egzemplarzy, jednak obecnie w linii znajduje się jedynie 77, a ze względu na wiek (średnia to ponad 30 lat) ich liczba będzie się stale zmniejszać. Według analiz rządowych może spowodować to trudności w realizacji zadań obrony powietrznej Kanady oraz Stanów Zjednoczonych (w ramach NORAD), a także zobowiązań sojuszniczych – obecnie sześć maszyn uczestniczy w operacjach wymierzonych przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie.

W ocenie rządowej negocjacje z Boeingiem oraz władzami Stanów Zjednoczonych mogą zostać przeprowadzone w trybie ekspresowym, co ma umożliwić rozpoczęcie dostaw nowych samolotów już w 2018 roku. Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej planowane jest na rok 2020 – powyższe daty wskazują, że wstępne rozmowy prowadzone w ramach zapytań informacyjnych RFI wykazały możliwość przesunięć na linii montażowej w St.Louis. Nie jest to sytuacja wyjątkowa, gdyż tego typu procedura (w ramach umów FMS) zdarza się często – tym bardziej, że lotnictwo morskie Stanów Zjednoczonych nie potrzebuje pilnie kolejnych samolotów, które znajdują się w różnych fazach montażu.

W ocenie władz kanadyjskich interwencyjny zakup Super Hornetów pozwoli na wygospodarowanie czasu potrzebnego na przeprowadzenie rzetelnego i bezstronnego postępowania przetargowego na docelowego następcę leciwych Hornetów I generacji. Program ma zostać uruchomiony w przyszłym roku, według szacunków proces ma potrwać około pięciu lat i pozwolić na osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej przez nową konstrukcję w połowie lat 20. bieżącego wieku.

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc