Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Granatniki jednorazowe dla Bundeswehry

5 sierpnia opublikowana została informacja o zamówieniu, jakie niemiecki Federalne Biuro ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Federalnych Sił Zbrojnych (BAAINBw, Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) złożył około dwa tygodnie wcześniej w firmie  Dynamit Nobel Defense.

Zamówienie dotyczy dostawy 1087 lekkich granatników jednorazowych RGW 60, w tym 689 w wersji DM 52 (z głowicą kumulacyjną) i 398 w wersji DM 62 (z głowicą odkształcalną). Broń trafi w ręce żołnierzy pododdziałów specjalnych Bundeswehry.

RGW 60 w wersji DM 52 waży 5,8 kg, ma kaliber 60 mm, a granatnik gotowy do strzału ma długość 88 cm. Zasięg skuteczny wynosi od 20 m do 300 m. Jest to broń przeciwpancerna, pocisk z głowicą kumulacyjną jest w stanie przebić walcowaną jednorodną płytę stalową o grubości powyżej 300 mm. Wariant DM 62 jest nieco cięższy (6,1 kg) i ma mniejszy zasięg skuteczny (20÷200 m). Jest stosowany do wybijania otworów w ścianach, a więc np. do niszczenia lekkich umocnień – średnica otworu w ścianie żelbetonowej wynosi około 400 mm. Obydwa można wykorzystywać podczas walki w mieście bez większych ograniczeń (dzięki zastosowaniu przeciwmasy mogą być wykorzystywane w pomieszczeniach o minimalnej kubaturze 15 m³). Są one wyposażone standardowo w celownik optyczny o powiększeniu ×1,5, mogą być także wyposażone w dodatkowe przyrządy celownicze, również nocne.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: DND
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc