14 i 15 grudnia Chiny wyniosły na orbitę okołoziemską dwa nowe obiekty kosmiczne o przeznaczeniu militarnym oraz szpiegowskim. Wśród nich znajduje się lokalny odpowiednik amerykańskiego X-37B, a więc statku kosmicznego wielokrotnego użytku.
14 grudnia z Centrum Startowego Satelitów Juquan, który mieści się na pustyni Gobi w północno-zachodnich Chinach wystartowała rakieta nośna Long March 2F, której ładunkiem był właśnie „eksperymentalny pojazd kosmiczny”. Dla pojazdu, którego formalnym operatorem jest Chińska Korporacja Techniczno-Naukowa, jest to trzecia misja na orbicie okołoziemskiej. Pierwsza (we wrześniu 2020 roku) trwała 2 dni, a druga (rozpoczęta 4 sierpnia 2022 roku) 276 dób. Szczegóły konstrukcji oraz celów misji nie są znane. Chińczycy skutecznie ograniczają przecieki medialne, także ze względu na położenie lotniska – mieści się ono na terenie poligonu nuklearnego w obrębie wyschniętego jeziora Lob-nor.
Dzień później, 15 grudnia, rakieta nośna Long March 5 wyniosła (z Centrum Startowego Satelitów Wenchang) satelitę rozpoznawczego Yaogan-41. Jak wskazują chińskie media, powyższe urządzenie służy do zwiadu optycznego. Co należy odnotować to fakt, że był to pierwszy start rakiety Long March 5 od października 2022 roku. W ciągu ostatnich misji służyła do wynoszenia na orbitę elementów chińskiej stacji kosmicznej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu