31 października na chińskich stronach rządowych pojawiły się zdjęcia pierwszych w historii Państwa Środka, ćwiczeń morskich z jednoczesnym udziałem dwóch lotniskowców wokół których utworzono swoistą lotniskowcową grupę uderzeniową.
Nie jest znany dokładny czas i zakres realizacji ćwiczeń, nie mniej jednak wiadomo że zrealizowane zostały na wodach Morza Południowochińskiego. Analiza ujawnionych zdjęć pozwala zauważyć, że poza wspomnianymi już dwoma lotniskowcami typu STOBAR (short take-off, barrier-arrested recovery), de facto pierwszymi okrętami tej klasy w Marynarce Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, Liaoning (16) typu 001 oraz Shandong (17) typu 002 zaangażowano także 11 innych okrętów w tym: trzy niszczyciele należące do najnowszej generacji typu 055 znane jako typ Renhai (idące w szyku czołowym zaraz za okrętami lotniczymi) dalej szły cztery nieco mniejsze niszczyciele typu 052D Luyang III, w ostatnim szyku czołowym z kolei szedł jeden niszczyciel typu 052D (na prawej flance), pojedyncza fregata typu 054A Jiangkai II (na lewej flance) oraz dwa okręty wsparcia logistycznego typu 901 Fuyu (w środku). Zastanawiać może brak jakichkolwiek okrętów podwodnych (chyba że te znajdowały się poza kadrem w znacznej odległości od głównego ugrupowania).
Na upublicznionych zdjęciach, na pierwszym planie znajduje się także formacja 12 wielozadaniowych samolotów pokładowych typu J-15 w dwóch odmianach tj. J-15 oraz zmodyfikowanej odmianie J-15B (odróżnić je można m.in. po innym kolorze osłony radaru, starsze maszyny mają ciemny kolor). Dodatkowo na pokładach obu lotniskowców widocznych jest kolejnych 20 maszyn (z czego 18 na pokładzie Shandong). Taki rozkład maszyn sugerować może że obecne w powietrzu skrzydło należy do Liaoning’a. Największą uwagę analityków zwróciły dwa dwuosobowe samoloty zaparkowane na pokładzie Shandong w cieniu jego nadbudówki. Wszystko wskazuje na to że należą one do odmiany J-15D, czyli samolotów dedykowanych do realizacji zadań walki elektronicznej (chińska odmiana amerykańskich Growler’ów). Na pokładach obu okrętów lotniczych widać także cztery śmigłowce ciężkie typu Z-18 (po dwa na okręt).
Należy w tym miejscu wspomnieć że zdarzały się już sytuacje że w morzu w tym samym czasie znajdowały się nie tylko dwa a nawet trzy chińskie lotniskowce, przy czym najnowszy Fujian typu 003 znajdował się wówczas na próbach morskich (Najnowszy chiński lotniskowiec rozpoczął próby morskie [WIDEO]/ZBiAM.pl) a dwa starsze okręty operowały w znacznych odległościach od siebie w ramach dwóch osobnych grup zadaniowych. Nie można także zapominać że Liaoning na początku bieżącego roku zakończył roczny remont połączony z modernizacją (Pierwszy chiński lotniskowiec znów na morzu/ZBiAM.pl). Po zakończeniu wspólnych ćwiczeń Liaoning powrócił do swojej bazy macierzystej w Qingdao, przechodząc przez Cieśninę Tajwańską, podczas gdy drugi lotniskowiec pozostał na morzu.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu