5 maja dowództwo amerykańskiej 6. Floty poinformowało, że wielozadaniowy okręt do działań przybrzeżnych USS Sioux City opuścił bazę w Mayport na Florydzie i rozpoczyna rejs operacyjny w obszarze działań tego związku operacyjnego US Navy.
Powyższy komunikat oznacza, że po raz pierwszy w historii programu LCS jednostka tej klasy będzie operować na wodach europejskich i afrykańskich. Na pokładzie okrętu zaokrętowano komponent lotniczy, który składa się z dwóch wielozadaniowych śmigłowców Lockheed Martin MH-60S Seahawk, a jednostka będzie realizować zadania otrzymywane z dowództwa 6. Floty (U.S. 6th Fleet), której sztab znajduje się w Neapolu we Włoszech. Obecnie brak szczegółów dotyczących długości misji oraz obszarów, na których okręt będzie operował.
USS Sioux City (LCS 11) wszedł do służby w listopadzie 2018 roku. Jest szóstym przedstawicielem jednokadłubowego typu Freedom, który jest budowany przez stocznię Fincantieri Marinette Marine w kooperacji z korporacją Lockheed Martin. Co ciekawe, pomimo krótkiego okresu w linii, jest to jeden z intensywniej eksploatowanych okrętów powyższego typu. W latach 2020-2021 odbył trzy rejsy operacyjne na wodach Ameryk Środkowej i Południowej, w czasie których załoga oraz zaokrętowane zespoły US Coast Guard, wspierały działania antynarkotykowe. W ich ramach USS Sioux City odniósł liczne sukcesy, oficjalne dane Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych wskazują, że patrole okrętu przyczyniły się do przechwycenia ponad 8 ton narkotyków o czarnorynkowej wartości przekraczającej 500 mln USD.
Nie można wykluczyć, że europejski rejs operacyjny okrętu zostanie wykorzystany do działań marketingowych. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wspiera wysiłki korporacji Lockheed Martin m.in. w Grecji, gdzie eksportowa wersja jednostek typu Freedom jest promowana w postępowaniu na cztery korwety wielozadaniowe.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Te okręty obu typów to pomyłka US Navy, najlepiej oddać je Tajwanowi, Filipiną za pół darmo, może Wietnam by coś wziął.
Amerykanie idą złomować te okręty, w tym ten konkretny wymieniony w artykule.