Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czescy i niemieccy piloci będą wspólnie szkolić się na F-35

Republik Czeska i Republika Federalna Niemiec mają ściśle współpracować przy przeszkalaniu personelu na samoloty F-35A i wdrażaniu maszyn 5. generacji do eksploatacji i służby operacyjnej. Fot. Lockheed Martin

Na kilka dni przed podpisaniem przez czeską minister obrony Janę Černochovą umowy międzyrządowej LOA (Letter of Offer and Acceptance) na dostawę 24 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II dla Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej (Vzdušné síly Armády České republiky, VS AČR) Czesi zamówili F-35A Lightning II (zbiam.pl), praski resort obrony poinformował o konsultacjach na temat współpracy przy przeszkalaniu na samoloty 5. generacji i ich wdrażaniu pomiędzy siłami powietrznymi Republiki Czeskiej i Republiki Federalnej Niemiec.

25 stycznia w Pradze odbyło się spotkanie dowódców VS AČR gen. mjr. Petra Čepelki i jego niemieckiego odpowiednika, inspektora Luftwaffe  gen. por. Ingo Gerhartza, którego głównym tematem było planowanie współpracy przy szkoleniu personelu i wdrażaniu samolotów F-35A.

Dzięki wspólnemu szkoleniu piloci z obydwu państw mieliby uzyskać niezbędne doświadczenia i najwyższe kwalifikacje. Jak powiedział gen. Čepelka – Wpłynie to nie tylko na wzrost zdolności obronnych obydwu państw, ale także zapewni lepszą koordynację i efektywność operacji międzynarodowych. Wprowadzenie maszyn F-35A przez siły powietrzne Niemiec i Czech będzie nie tylko korzyścią dla ich sił zbrojnych, ale przyczyni się także do wzmocnienia strategicznej współpracy pomiędzy Pragą a Berlinem. Ta inwestycja w nowoczesne siły powietrzne jest świadectwem, że obydwa państwa dążą do utrzymania bezpieczeństwa i stabilności w regionie – dodał Čepelka.

Z kolei według gen. Gerhartza współpraca przy wdrożeniu samolotów F-35 wzmocni sojusz pomiędzy Republiką Federalną Niemiec i Republiką Czeską. To ważny krok w stronę przyszłego rozwoju sił powietrznych w Europie – powiedział gen. Gerhartz.

Szczegółów nie podano, biorąc jednak pod uwagę fakt, że Luftwaffe mają przejąć pierwszych osiem z zamówionych w grudniu 2022 r. maszyn w roku 2026 Niemcy zamówili samoloty Lockheed Martin F-35A Lightning II (zbiam.pl), zaś Czechy pierwsze spośród swoich 24 w roku 2030 (do Czech mają przylecieć w 2031 r.), chodzi raczej o wykorzystanie przez VS AČR doświadczeń zdobytych przez Luftwaffe podczas przeszkolenia pilotów i personelu obsługi technicznej w bazie US Air Force Ebbing w stanie Arkansas, a później doskonalenia ich umiejętności już na terenie Niemiec, w ramach osiągania kolejnych etapów gotowości do działań operacyjnych. Pierwsi piloci Luftwaffe mają zostać certyfikowani do wykonywania misji operacyjnych (niektórych) jeszcze pod koniec obecnej dekady, zaś czeskie F-35 i ich piloci mają uzyskać status operacyjny w 2035 r. Późniejszy o około pięć lat harmonogram przejmowania nowego sprzętu przez Czechy z pewnością umożliwi uniknięcie bądź złagodzenie wielu problemów związanych z wdrażaniem F-35 na bazie doświadczeń Luftwaffe.

Na razie czeski personel ma rozpocząć przygotowania do uczestnictwa w roku 2027 w taktycznych centrach dowodzenia połączonych sił powietrznych NATO ‒ Joint Force Air Component (JFAC). Szkolenia teoretyczne w ramach JFAC żołnierze VS AČR rozpoczęli w Joint Air Power Competence Centre w Kalkar w niemieckiej Nadrenii Północnej-Westfalii. W dalszej kolejności mieliby wziąć udział także w Weapons Instructor Course.

Obydwaj dowódcy poruszyli także kwestię współpracy w ramach inicjatywy wspólnego systemu naziemnej obrony przeciwlotniczej europejskich państw NATO European Sky Shield Initiative (ESSI), której Niemcy są inicjatorem, a Czechy państwem-uczestnikiem (Polska nie przystąpiła do ESSI) Niemiecka inicjatywa „europejskiej tarczy przeciwlotniczej i przeciwrakietowej” (zbiam.pl).

Andrzej Kiński na podstawie informacji Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc