Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ciągle bez umowy na C-130H Hercules

31 sierpnia Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że negocjacje w sprawie międzyrządowej umowy dotyczącej przejęcia przez Polskę od Stanów Zjednoczonych pięciu używanych średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130H Hercules nie zostały jeszcze zakończone.  

Inspektorat Uzbrojenia nie informuje o przyczynach tego stanu rzeczy. Nie można wykluczyć, że kwestią sporną może być chęć ograniczenia do minimum prac firm amerykańskich przy samolotach – nieoficjalnie MON chciałby wykonać w Stanach Zjednoczonych tylko podstawowy remont, pozwalający na bezpieczny przelot C-130H Hercules z Arizony do Bydgoszczy i przeprowadzić okresowy przegląd PDM połączony z (ewentualną) modernizacją w Wojskowych Zakładach Lotniczych Nr 2 S.A.. Jest to wynik doświadczeń z prac przy C-130E Hercules, które przeszły remont i pierwszy PDM w Stanach Zjednoczonych (w wielu przypadkach wskazywano później niską jakość prac remontowych). 

Według danych amerykańskich, oferta przekazania bezpłatnie pięciu samolotów C-130H Hercules Polsce została złożona w marcu 2019 roku. Została ona (formalnie) przyjęta we wrześniu 2019 roku, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Od dłuższego czasu Inspektorat Uzbrojenia informuje jednak, że negocjacje nie zostały zakończone. W międzyczasie Ministerstwo Obrony Narodowej wstrzymało program Drop, którego celem jest zakup fabrycznie nowych średnich samolotów transportowych – zainteresowanie wyrażały Leonardo S.p.A., Airbus Defence and Space, Embraer, Lockheed Martin oraz Boeing. 

(Łukasz Pacholski) Foto: USAF
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc