Tegoroczna wystawa odbywała się w cieniu przygotowań Ministerstwa Obrony Narodowej do rozstrzygnięcia, zainicjowanych w minionych latach, postępowań dotyczących bezzałogowych aparatów latających klasy mini i krótkiego zasięgu, a także śmigłowców wielozadaniowych. Równolegle prowadzona jest dyskusja nad celowością modernizacji pozostałych myśliwców MiG-29, należących do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim, a także dalszym procesem doposażania już unowocześnionych samolotów, stacjonujących w 23. BLT w Mińsku Mazowieckim. Powyższe wątki były wyraźnie widoczne w Bydgoszczy, co nie może dziwić – program związany z modernizacją MiG-ów jest jedną z „pereł” WZL nr 2 S.A., a zarząd firmy cały czas zabiega o kontynuowanie tego przedsięwzięcia, co mogłoby przynieść wymierne korzyści w postaci ujednolicenia sprzętu obu baz i ograniczenia kosztów eksploatacji polskich „dwudziestych dziewiątych”.
Tegoroczną relację wypada zatem rozpocząć od Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A., które są dziś niekwestionowanym liderem w zakresie obsług i modernizacji samolotów eksploatowanych przez Siły Zbrojne RP. Przede wszystkim atrakcją było otwarcie zakładu dla szerokiej publiczności. Dzięki temu można było zapoznać się z postępami prac przy przeglądzie generalnym PDM średniego samolotu transportowego Lockheed Martin C-130E Hercules o numerze 1502, obejrzeć niemal pustą – na razie – halę przeznaczoną do realizacji przeglądów i malowania samolotów cywilnych oraz dużych maszyn wojskowych, jak również halę do usuwania powłoki lakierniczej metodą PMB. Uważne oko mogło odszukać w tej ostatniej hali kolejny kadłub śmigłowca W-3A Sokół, należący do Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej (WZL nr 2 S.A. jest w tym zakresie podwykonawcą PZL-Świdnik S.A., co wskazuje na zacieśniającą się współpracę przy realizacji rozmaitych usług z innymi polskimi firmami lotniczymi). Istniała także możliwość przyjrzenia się pracom przy obsłudze i naprawach samolotów Su-22 oraz MiG-29.
Obecnie jednym z głównych celów WZL nr 2 S.A. jest zainteresowanie decydentów kolejnym pakietem zwiększającym możliwości MiG-ów-29 – drugi rok z rzędu prezentowano, we współpracy z koncernem Saab, zasobniki do samoobrony. Tym razem wystawiono dwa urządzenia: zasobnik ESTL z układem ostrzegania przed odpalonymi pociskami kierowanymi „powietrze-powietrze” i „ziemia-powietrze”, zintegrowany z wyrzutnią środków przeciwdziałania przeciw pociskom naprowadzanym radiolokacyjnie i termicznie (BOP); a także zasobnik BOL z wyrzutnią na 160 dodatkowych środków przeciwdziałania. Ten drugi pozwala na wykorzystanie belki do podwieszenia środków bojowych, jest bowiem mocowany do jej zewnętrznej obudowy.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu