Zaloguj

Rosyjski resort obrony podsumowuje 2021 rok

W 2021 r. rosyjskie wojska lądowe zaczęły wdrażać w pułkach czołgów bojowe wozy wsparcia czołgów BMPT Tierminator.

W 2021 r. rosyjskie wojska lądowe zaczęły wdrażać w pułkach czołgów bojowe wozy wsparcia czołgów BMPT Tierminator.

Pod koniec grudnia ub.r. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej publicznie podsumowało wykonanie zaplanowanych dostaw uzbrojenia i innych inwestycji na rzecz Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Okazją ku temu były transmitowane w mediach posiedzenia rosyjskiego resortu obrony, najpierw w ramach tzw. wspólnego dnia odbioru wojskowej produkcji, a następnie posiedzenia Kolegium Ministra Obrony. Oprócz podsumowania mijającego roku, wspominano też o priorytetach na 2022 r.

Najpierw, 20 grudnia, Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej (MO FR) przeprowadziło tzw. wspólny dzień odbioru wojskowej produkcji (Jedinyj dien’ prijemki wojennoj produkcyi) w formie telekonferencji prowadzonej z Narodowego Centrum Kierowania Obroną Federacji Rosyjskiej. Przy okazji MO FR wspominało przypadającą 20 grudnia 125. rocznicę urodzin Konstantego Rokossowskiego, marszałka Polski i marszałka Związku Sowieckiego. Clou programu tego dnia stanowiło wystąpienie ministra obrony gen. armii Siergieja Szojgu, uzupełnione przez dwa opublikowane szczegółowe sprawozdania.

Miniony rok w zarysie

W swoim wystąpieniu Szojgu stwierdził, że w 2021 r. MO FR odebrało ponad 5000 sztuk nowego lub zmodernizowanego (i wyremontowanego) uzbrojenia i wyposażenia, w tym: 900 opancerzonych i pancernych wozów bojowych, trzy nowe okręty podwodne, cztery okręty nawodne, 10 kutrów bojowych, 17 nawodnych jednostek pomocniczych, 151 nowych lub zmodernizowanych statków powietrznych (77 samolotów, w tym cztery zmodernizowane Tu-95MSM, 29 śmigłowców, 45 zestawów bezzałogowych statków powietrznych), trzy zestawy obrony wybrzeża Bastion, systemy OPL (Pancyr-S, S-400 i S-350), ukończono przezbrajanie pierwszego pułku w pociski balistyczne Awangard, sformowano pierwszy wydzielony pułk lotniczy samolo-
tów MiG-31I(K) – nosicieli hipersonicznego systemu 9-A-7660 Kinżał.

W ubiegłym roku rozpoczęły się dostawy seryjnych wozów rakietowego minowania narzutowego ISDM Ziemledielije.

W ubiegłym roku rozpoczęły się dostawy seryjnych wozów rakietowego minowania narzutowego ISDM Ziemledielije.

Odnośnie infrastruktury Szojgu powiedział, że w minionym roku Siły Zbrojne FR wzbogaciły się o 3030 różnych budynków i instalacji, w tym 690 wzniesionych na rzecz „odstraszania jądrowego”. Zaznaczył, że na rzecz Strategicznych Wojsk Rakietowych (Rakietnyje wojska stratiegiczeskogo naznaczenija, RWSN) podziemne (dostosowane do nowego uzbrojenia) wyrzutnie pocisków balistycznych włączono do dyżurowania bojowego w obwodzie kałuskim i orenburskim, a analogiczne zabiegi trwają w przypadku uzbrojenia jednostek RWSN stacjonujących koło Nowosybirska, Niżnego Tagiłu, Irkucka, Tejkowa i innych.

W ramach rozwoju kosmicznego systemu wczesnego wykrywania i bojowego kierowania JeKS Kupoł (JeKS – Jedinaja Kosmiczeskaja Sistiema) ukończono tzw. drugą fazę budowy „zmodernizowanego zachodniego stanowiska dowodzenia”. W IV kwartale ub.r. stanowisko weszło do testowej eksploatacji.

Wśród prac infrastrukturalnych Szojgu wymienił rozbudowę sieci lotnisk i zaplecza WMF (Wojenno-morskogo fłota), jak również infrastruktury w rosyjskiej Arktyce. Poza tym rozbudowa objęła obiekty dydaktyczne (szkoleniowe), koszarowe, parki maszynowe i obsługowo-remontowe, mieszkalne oraz medyczne (także dla rodzin wojskowych).

Przy okazji Szojgu wspomniał, że do końca 2022 r. odsetek nowoczesnego sprzętu w SZ FR ma wynieść 72,7%. Przy czym na koniec ubiegłego roku te wartości wahały się od 71,2% w Wojskach Lądowych i WMF do 89,15% w RWSN. W ramach ciekawostki można dodać, że bodaj najwyższym odsetkiem nowoczesnego uzbrojenia mogą wykazać się Rakietowo-Artyleryjskie Wojska Obrony Wybrzeża WMF, w których nasycenie nowym i nowoczesnym uzbrojeniem (systemy rakietowe Bastion i Bał) wynosi 96%. Pozostałe 4% przypada na stacjonarny system Utios z 1982 r., który przywrócono do sprawności w 2017 r. Jego umocnione pozycje znajdują się na Krymie, a materiał audiowizualny pokazuje, że pociski 3M44 Progriess, którymi Utios strzela, wykorzystuje się jako cele podczas ćwiczeń OPL okrętów na Morzu Czarnym.

Poza tym Szojgu wspomniał, że serwisowalność sprzętu osiągnęła 95%, a obecnie obowiązującym programem zakupów uzbrojenia jest GPW (Gosudarstwiennaja programma woorużenija) 2018–
–2027 i ministerialny plan działania do 2025 r.

 

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
bookusertagcrosslistfunnelsort-amount-asc