Seria umów z Ministerstwem Obrony Narodowej, w tym wieloletnich, zawartych począwszy od 2016 r. to obecnie podstawa bieżącej działalności i rozwoju stalowowolskiej firmy. Wśród nich na czoło wysuwa się wieloletnia umowa z 2016 r. na dostawę czterech dywizjonowych modułów ogniowych (DMO) Regina 155 mm armatohaubic samobieżnych Krab i kolejne umowy (z 2016, 2019 i 2020 r.) na dostawę kompanijnych modułów ogniowych (KMO) 120 mm moździerzy samobieżnych na podwoziu kołowym Rak. Uzupełniają je kontrakty dotyczące dostaw pojazdów logistycznych do KMO Rak, a także sprzętu inżynieryjnego i umowy z kontrahentami zagranicznymi, w tym przede wszystkim ze spółką Raytheon Technologies. Poniżej omówione zostaną dostawy w ich ramach zrealizowane na przestrzeni ubiegłego roku.
Najbardziej prestiżowe i dochodowe, ale także wymagające ścisłej koordynacji w ramach bardzo złożonego, obejmującego kilkadziesiąt kluczowych podmiotów zewnętrznych, łańcucha dostaw, jak też doskonałej organizacji własnych prac, jest zamówienie na DMO Regina. Przypomnijmy, że umowa na sprzęt czterech dywizjonowych modułów ogniowych została podpisana 14 grudnia 2016 r., miała wartość 4,649 mld PLN brutto i dotyczyła dostawy w latach 2019–2024 168 pojazdów gąsienicowych i kołowych: 96 armatohaubic samobieżnych Krab, 12 wozów dowódczo-sztabowych WDSz, 32 wozów dowodzenia WD, 24 wozów amunicyjnych WA i czterech mobilnych warsztatów remontu uzbrojenia i elektroniki WRUiE. Dodatkowo, na mocy aneksu z 16 grudnia 2020 r., Huta Stalowa Wola S.A. dostarczy Siłom Zbrojnym RP do końca 2022 r. dwie kolejne armatohaubice Krab, wóz dowodzenia WD, wóz amunicyjny WA i wóz remontu elektroniki uzbrojenia WRUiE. Będą one wykorzystywane przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia (CSAiU) w Toruniu jako sprzęt szkolny. Chociaż wartość pojazdów przekracza 100 mln PLN, resort obrony nie zapłaci za niego ani złotówki. Środki na ten zakup wygospodarowano z budżetu umowy głównej z grudnia 2016 r. Przeprowadzony w 2020 r. przez HSW S.A. wewnętrzny audyt realizacji umowy po dostawie pierwszego DMO wykazał oszczędności w niektórych obszarach związanych z produkcją sprzętu. Zamiast zwrócić tę kwotę resortowi obrony, osiągnięto porozumienie o zamówieniu dodatkowych dział i pojazdów towarzyszących.
Podobna sytuacja powtórzyła się po audycie wykonania umowy po zakończeniu dostaw sprzętu drugiego DMO. Zaoszczędzone środki, po konsultacji z zamawiającym, zdecydowano się przeznaczyć na pojazdy do nauki jazdy do szkolenia kierowców armatohaubic i wozów dowodzenia. W związku z tym, w ramach aneksu do umowy bazowej z 14 grudnia 2021 r., HSW S.A. dostarczy do 31 października 2024 r. dwa pojazdy do nauki jazdy na bazie podwozia ahs Krab i dwa na podwoziu wozów dowodzenia WDSz/WD. W ten sposób liczba jednostek sprzętu, który będzie dostarczony w ramach umowy bazowej wzrosła do 177.
Sprzęt pierwszego DMO i częściowo drugiego, zamówionych w 2016 r., Huta Stalowa Wola S.A. dostarczyła: 5. Lubuskiemu pułkowi artylerii z Sulechowa, wchodzącemu w skład 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej (trzy baterie w latach 2019–2020) i 23. Śląskiemu pułkowi artylerii z Bolesławca z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (dwie baterie w 2020 r.). Sprzęt trzeciej baterii (osiem ahs Krab, trzy wozy dowodzenia WD i dwa wozy amunicyjne WA), kończąc tym samym dostawę DMO dla pułku z Bolesławca, HSW S.A. przekazała pod koniec czerwca 2021 r.
U schyłku ub.r. rozpoczęto dostawy sprzętu trzeciego DMO, a zarazem pierwszego w strukturze 18. Dywizji Zmechanizowanej. 28 grudnia w Rzeszowie miało miejsce uroczyste przekazanie 14. dywizjonowi artylerii samobieżnej z Jarosławia: ośmiu ahs Krab, wozu dowódczo-sztabowego dowódcy dywizjonu WDSz, wozu dowodzenia dowódcy baterii WD, dwóch wozów dowodzenia dowódców plutonów ogniowych WD, dwóch wozów amunicyjnych WA oraz wozu remontu uzbrojenia i elektroniki WRUiE. 14. das wchodzi w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z dowództwem w Rzeszowie. Kolejne baterie dywizjonu z Jarosławia mają otrzymać nowy sprzęt, odpowiednio, do końca lipca i do końca października 2022 r.
W 2021 r. Huta Stalowa Wola S.A., obok sprzętu dwóch baterii DMO Regina nr 2 i 3, przekazała Siłom Zbrojnym RP także dwa KMO Rak. Była to realizacja umowy z 11 października 2019 r. na dostawę sprzętu bojowego dwóch KMO (16 moździerzy M120K i ośmiu artyleryjskich wozów dowodzenia AWD) i dodatkowo dwóch M120K dla CSAiU. Umowa o wartości 275,5 mln PLN brutto miała zostać zrealizowana w latach 2020–2021. W pierwszym roku jej obowiązywania dwa moździerze przekazano toruńskiemu CSAiU, ale główny ciężar jej realizacji przypadł na rok ubiegły. W lipcu osiem M120K i cztery AWD przejął 2. batalion piechoty zmotoryzowanej (14. batalion Ułanów Jazłowieckich) ze Stargardu ze składu 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Z kolei w październiku elementy bojowe KMO przejął rzeszowski 1. batalion strzelców podhalańskich 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Warto w tym miejscu odnotować, że pierwszy raz KMO Rak trafił do artylerzystów tego pododdziału w sierpniu 2018 r. (był to czwarty KMO dostarczony w ramach umowy z kwietnia 2016 r.), ale w ubiegłym roku podjęto decyzję o przekazaniu jego sprzętu 3. batalionowi zmechanizowanemu z Zamościa ze składu 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.
Jak wspomniano, dostawa dwóch KMO w roku 2021 (oraz dziewiątego i dziesiątego KMO przekazanych przez HSW od czerwca 2017 r.) zakończyła realizację umowy z października 2019 r. Sprzęt bojowy kolejnych pięciu (40 M120K i 20 AWD) zostanie dostarczony w latach 2022–2024 na mocy umowy zawartej 22 maja 2020 r. o wartości 703,1 mln PLN.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu