Założycielem firmy Cessna Aircraft Company był Clyde Vernon Cessna – farmer, mechanik, sprzedawca samochodów, utalentowany konstruktor-samouk i pilot. Urodził się 5 grudnia 1879 r. w Hawthorne w Iowa. Na początku 1881 r. jego rodzina przeprowadziła się na farmę koło Rago w Kansas. Mimo braku formalnego wykształcenia Clyde od dzieciństwa interesował się techniką i często pomagał okolicznym farmerom w naprawianiu maszyn rolniczych. W 1905 r. ożenił się i trzy lata później rozpoczął pracę u dilera samochodów Overland Automobiles w Enid w Oklahomie. Osiągnął w tej branży spory sukces i jego nazwisko trafiło nawet na szyld nad wejściem.
Lotniczego bakcyla połknął na pokazach lotniczych w Oklahoma City 14–18 stycznia 1911 r. Cessna nie tylko podziwiał podniebne popisy, ale też rozmawiał z pilotami (wśród nich był późniejszy as myśliwski Francuz Roland Garros) i mechanikami, zadawał mnóstwo pytań i robił notatki. Postanowił bowiem zbudować własny samolot wzorowany na jednopłatowym Blériocie XI. W tym celu w lutym wyjechał do Nowego Jorku, gdzie w firmie Queens Aeroplane Company kupił kadłub budowanej tam kopii Blériota XI. Przy okazji przyjrzał się procesowi produkcyjnemu i odbył kilka lotów jako pasażer. Po powrocie do Enid w wynajętym garażu przystąpił do samodzielnej budowy skrzydeł i usterzenia. Po wielu nieudanych próbach opanował wreszcie sztukę pilotażu i w czerwcu 1911 r. oblatał swój samolot, który nazwał Silver Wings.
Pierwsze publiczne loty pokazowe nie były zbyt udane. Co gorsza, 13 września 1911 r. Silver Wings rozbił się, a Clyde trafił do szpitala. Odbudowany i przy okazji zmodyfikowany samolot został oblatany przez Cessnę 17 grudnia. W latach 1912–1913 Clyde uczestniczył w licznych pokazach lotniczych w Oklahomie i Kansas, które organizował wspólnie z bratem Royem. 6 czerwca 1913 r. oblatał nowy, zbudowany od podstaw samolot, którym 17 października 1913 r. wykonał pierwszy przelot nad Wichitą w Kansas. W następnych latach Cessna zbudował kolejne, coraz lepsze samoloty, które w sezonie letnim z sukcesem demonstrował w locie. Wyczyny Cessny zwróciły uwagę kilku biznesmenów z Wichity, którzy zainwestowali pieniądze w utworzenie fabryki samolotów. Jej siedziba mieściła się w zabudowaniach fabryki samochodów J.J. Jones Motor Company w Wichita. Inauguracja działalności nastąpiła 1 września 1916 r.
W 1917 r. Cessna zbudował dwa nowe samoloty. Dwumiejscowy Comet z częściowo zakrytą kabiną został oblatany 24 czerwca. Dwa tygodnie później, 7 lipca, Clyde ustanowił za jego sterami krajowy rekord prędkości lotu wynikiem 200 km/h. Po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do I wojny światowej w kwietniu 1917 r. dostawy paliwa do celów cywilnych zostały znacznie ograniczone. Cessna zaoferował rządowi federalnemu swoje samoloty, ale wojsko wolało sprawdzone maszyny francuskiej produkcji. Z powodu braku zamówień i możliwości organizowania pokazów lotniczych pod koniec 1917 r. Cessna zamknął fabrykę, wrócił na swoją farmę i zajął się rolnictwem.
Na początku 1925 r. Cessnę odwiedzili Lloyd C. Stearman i Walter H. Beech, którzy zaproponowali mu przystąpienie do spółki w celu budowy samolotów o metalowej konstrukcji. Po pozyskaniu inwestora Waltera J. Innesa Jr. 5 lutego 1925 r. w Wichita powstała firma Travel Air Manufacturing Company. Innes został jej prezesem, Cessna wiceprezesem, Beech sekretarzem, a Stearman głównym konstruktorem. Pod koniec roku, po odejściu ze spółki Innesa, funkcję prezesa objął Cessna, wiceprezesa Beech, a skarbnika Stearman. Pierwszym samolotem firmy Travel Air był dwupłatowy Model A. Cessna od początku preferował samoloty jednopłatowe, ale nie zdołał przekonać wspólników. W wolnym czasie własnymi siłami zbudował więc swój dziewiąty samolot – jednosilnikowy, jednopłatowy Type 500 z zakrytą kabiną dla pięciu pasażerów. Jego oblotu dokonał osobiście Clyde 14 czerwca 1926 r. W styczniu 1927 r. National Air Transport zamówił osiem egzemplarzy w nieco zmodyfikowanej formie, oznaczonych jako Type 5000.
Mimo sukcesu następny pomysł Cessny – wolnonośne skrzydła – również nie zyskał uznania Waltera Beecha (w międzyczasie Lloyd Stearman opuścił spółkę). Wiosną 1927 r. Cessna sprzedał więc Beechowi swoje udziały w Travel Air i 19 kwietnia ogłosił utworzenie własnej firmy Cessna Aircraft Company. Wraz z jedynym wówczas pracownikiem przystąpił do budowy dwóch samolotów w układzie wolnonośnego jednopłata, nazywanych nieoficjalnie All Purpose (potem Phantom) i Common. Próby wytrzymałościowe skrzydeł, niezbędne do przyznania przez Departament Handlu (Department of Commerce) oficjalnego certyfikatu typu (Approved Type Certificate, ATC), przeprowadził prof. Joseph S. Newell z Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Jako pierwszy 13 sierpnia 1927 r. został oblatany trzymiejscowy Phantom. Samolot okazał się bardzo udany i Cessna postanowił rozpocząć jego seryjną produkcję. W celu zdobycia funduszy sprzedał część udziałów w swojej firmie Victorowi H. Roosowi, dilerowi motocykli z Omaha w Nebrasce. W ślad za tym 7 września firma została oficjalnie zarejestrowana pod nazwą Cessna-Roos Aircraft Company. Jej siedziba mieściła się w nowych zabudowaniach w Wichita. W grudniu tego samego roku Roos odsprzedał swoje udziały Cessnie i 22 grudnia firma zmieniła nazwę na Cessna Aircraft Company.
Phantom zapoczątkował całą rodzinę samolotów znanych jako A Series. Pierwszy z nich został przekazany nabywcy 28 lutego 1928 r. Do 1930 r. wyprodukowano ponad 70 egz. w wersjach AA, AC, AF, AS i AW, różniących się głównie zastosowanym silnikiem. Znacznie mniejszy sukces odniósł trzy-czteromiejscowy model BW – zbudowano tylko 13 egz. Kolejny samolot CW-6 z miejscami dla sześciu pasażerów oraz zbudowany na jego bazie dwumiejscowy rajdowy CPW-6 pozostały tylko w postaci pojedynczych egzemplarzy. W 1929 r. do produkcji trafił natomiast model DC-6 i jego dwie wersje rozwojowe DC-6A Chief i DC-6B Scout (wraz z prototypem zbudowano 50 egz.).
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu