Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amunicja krążąca Baykar Bayraktar Kemankeş

Miniaturowy lotniczy pocisk manewrujący/amunicja krążąca Baykar Bayraktar Kemankeş. Fot. Haluk Bayraktar (twitter.com/haluk/status/1651508578010669057)

Odbywająca się w dniach od 27 kwietnia do 1 maja na terenie Portu lotniczego Stambuł wystawa Teknofest 2023, podobnie jak poprzednie, jest miejscem premierowej prezentacji najnowszych wyrobów tureckiej zbrojeniówki. W tym roku jednym z nich jest amunicja krążąca Bayraktar Kemankeş spółki Baykar, de facto będąca małogabarytowym kierowanym pociskiem rakietowym. Tym samym Baykar rozszerzył swoją działalność o precyzyjne środki rażenia.

Najnowszą konstrukcję zachwala w mediach społecznościowych zarówno dyrektor generalny spółki Baykar Haluk Bayraktar, jak i sama spółka na swoim koncie firmowym. Haluk Bayraktar podał m.in., że Bayraktar Kemankeş (czy po prostu Kemankeş, w tureckiej tradycji jeden z synonimów łucznika) ma masę startową 30 kg, zasięg przekraczający 200 km i prędkość nurkowania (zapewne ataku) Ma=0,7. Prędkość przelotowa ma wynosić Ma=0,3, długotrwałość lotu godzinę, a udźwig to 6 kg (chodzi o część bojową i elektronikę pokładową), wysokość przelotowa to 18 000 stóp (5486 m). Rozpiętość Kemankeşa to 1,25 m, a długość wynosi 1,73 m.

Z tego ujęcia dobrze widać optoelektroniczny układu naprowadzania pocisku Bayraktar Kemankeş. Obraz z kamery dziennej jest prezentowany na monitorze za pociskiem. Fot. Haluk Bayraktar (twitter.com/haluk/status/1651508578010669057)

Haluk Bayraktar określił Kemankeşa miniaturowym pociskiem manewrującym, ale w tureckich mediach najczęściej używa się terminu amunicja krążąca. To jest oczywiście arbitralna kategoryzacja, ale kluczowym wyznacznikiem w jej stosowaniu jest sposób naprowadzania pocisku na cel. Według tureckich mediów w Kemankeşie mamy do czynienia z zasadą man-in-the-loop (MITL), czyli jest zdalnie sterowany (lub kontrolowany przez większą część lotu) przez operatora. Na Tekonfest 2023 Baykar wystawił też stanowisko operatorskie z prezentacją podglądu obrazu z układu optoelektronicznego zamontowanego w nosie pocisku. Operator jest wspomagany przez algorytmy sztucznej inteligencji, co zapewne w praktyce sprowadza się do ich implementacji w systemie wykrywania, rozpoznawania i śledzenia celu.

Biorąc pod uwagę dostępne dane i to co pokazano, wiadomo że układ naprowadzania jest dwuzakresowy – kolorowa cyfrowa kamera dzienna (zoom 36×) i kamera termowizyjna. Jest też dalmierz laserowy o zasięgu pomiaru 2,8 km. Pokaźna przezroczysta owiewka układu optoelektronicznego wskazuje na znaczny kątowy zakres ruchu układ optoelektronicznego, który jest stabilizowany w dwóch płaszczyznach. Zasięg systemu łączności zamontowanego w Kemankeşie ma wynosić 50 km. W takim razie transmisja danych (w tym obrazu) w czasie rzeczywistym na odległość ponad 200 km musi odbywać się poprzez bezzałogowiec, z którego zrzucono Kemankeşa, pełniący w ten sposób funkcję retranslatora. Wśród nosicieli wymienia się bezzałogowce spółki Baykar – Bayraktary TB2, TB3 i Akıncı.

Pokazane na Teknofest 2023 stanowisko operatora pocisku Bayraktar Kemankeş. Po prawej widać podgląd z kamery dziennej układu naprowadzania pocisku. Fot. Haluk Bayraktar (twitter.com/haluk/status/1651508578010669057)

Rozkładane po zrzucie z nosiciela skrzydła Kemankeşa mają ujemny wznios. Poza tym pocisk zaopatrzono w cztery ogonowe powierzchnie sterowe w układzie X i jeszcze jeden dodatkowy statecznik pionowy. Umieszczony w pewniej odległości przed nim dodatkowy „stabilizator” grzbietowy to zapewne antena mieczowa układu łączności. W tylnej części kadłuba umieszczono dwa boczne chwyty powietrza do silnika odrzutowego, wystające poza obrys kadłuba. Haluk Bayraktar napisał, że wszystkie zespoły i systemy pocisku – napęd, optoelektroniczny układ naprowadzania, oprogramowanie sterujące, kadłub i ogólny projekt – powstały wyłącznie w Turcji i są rodzime. W przypadku napędu niewykluczone, że jest nim miniaturowy silnik turboodrzutowy Tusaş Engine Industries/TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. TEI-TJ35 o sile ciągu 178 N/40 funtów-siła.

Co więcej, Haluk Bayraktar twierdzi, że Kemankeş powstał jako wyłączna inicjatywa kierowanej przez niego spółki bez żadnego zewnętrznego finansowania, państwowych (tureckich) grantów, zamówień lub pieniędzy. Z tego wniosek, że ani Turcja, ani żaden potencjalny klient eksportowy rozwoju Kemankeş ma nie finansować. Niektóre tureckie media podają, że prócz Kemankeşa spółka Baykar pracuje nad większymi pociskami.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc