26 listopada 8. Flotylla Obrony Wybrzeża zorganizowała dla dziennikarzy „Media Day” na pokładzie niszczyciela min Albatros, który zostanie oficjalnie wcielony do służby 28 listopada. Wśród uczestniczących w wydarzeniu byli także przedstawiciele Zespołu Badań i Analiz Militarnych.
Okręt został dostarczony Marynarce Wojennej 12 sierpnia 2022 roku. Jest drugim z sześciu zamówionych niszczycieli min typu Kormoran II, który wejdzie w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Według obecnego planu będzie stacjonować w Gdyni w strukturze 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety. Umowę na budowę Albatrosa oraz bliźniaczej Mewy zawarto w grudniu 2017 roku. Wykonawcą jest konsorcjum Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska (lider), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. z Gdyni i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni.
Na podstawie doświadczeń zdobytych podczas eksploatacji prototypowego ORP Kormoran, do projektu seryjnej pary niszczycieli min typu Kormoran II wprowadzono modyfikacje. Albatros i Mewa między innymi mają: nowe zintegrowane mostki nawigacyjne, radary nawigacyjne, pojazdy podwodne Saab Double Eagle SAROV (Semi Autonomous Remotely Operated Vehicle), sonary holowane Kraken Robotics KATFISH (Kraken’s Active Towfish) i nowy okrętowy system uzbrojenia OSU-35K z armatą morską AM-35K kalibru 35 mm.
Wszystkie wymienione powyżej zmiany były pokazane zaproszonym dziennikarzom, co także stanowiło swoistą publiczną premierę nowych rozwiązań. Wśród elementów budzących najwięcej uwagi należy wymienić system OSU-35K – prototypowe stanowisko było prezentowane w czasie XXX MSPO w Kielcach, jednak sposób montażu budził szczególną uwagę. Ciekawe są także inne rozwiązania, dzięki którym seryjne Kormorany dysponować będą możliwościami pozwalającym na zwiększenie bezpieczeństwa obszarów morskich – jest to szczególnie ważne na Morzu Bałtyckim, które nadal skrywa dużą liczbę niebezpiecznych pamiątek z czasów obu wojen światowych.
Jak można było usłyszeć na pokładzie, posiadane przez okręt możliwości pozwalają na odnalezienie na dnie przysłowiowej łyżki, nie mówiąc już o dokładnym przeszukiwaniu dna zarówno z wykorzystaniem podkadłubowej stacji hydrolokacyjnej oraz pojazdów podwodnych bądź sonarów holowanych. Nie można wykluczyć, że część doświadczeń zostanie także przeniesiona na prototypowy ORP Kormoran, którego przetarg na remont średni i dokowy (połączony z częściową modyfikacją) zbliża się do końca.
W czerwcu bieżącego roku Agencja Uzbrojenia oraz wyżej wymienione konsorcjum podpisały umowę w sprawie budowy i dostawy kolejnych trzech niszczycieli min, które trafią do 12. Dywizjonu Trałowców stacjonującego w Świnoujściu.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu