Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2021: Premiera ZSMU z WLKM 12,7 do walki z mini-BSP

Kolejna premiera MSPO 2021 na stoisku ZM „Tarnów”, czyli najnowszy ZSMU do walki z mini-BSP. Fot. Adam M. Maciejewski

Kolejną niespodzianką na MSPO 2021, opatrzoną logotypem Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. jest najnowszy tarnowski Zdalnie Sterowany Moduł Uzbrojenia, tym razem wyposażony w najcięższy tarnowski karabin maszynowy, czyli Wielolufowy Karabin Maszynowy kal. 12,7 mm w układzie Gatlinga. Przeznaczeniem takiego systemu byłoby zwalczanie minibezzałogowców.



Budzący respekt swoją siłą ognia ZSMU powstał w ZM Tarnów jako projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju (NCBR) na system zwalczania BSL (bezzałogowe systemy latające) z terminem realizacji w latach 2018–2021. Według przyjętej przez tarnowskich konstruktorów koncepcji, zestaw środków wykrywania wrogich bezzałgowców będzie składał się ze stacji radiolokacyjnej (wystawiony na MSPO 2021 ZSMU jej akurat nie miał), proponowanym urządzeniem jest popularny w takim zastosowaniu izraelski radar RADA MHR RPS-42, który służyłby do wstępnej obserwacji przestrzeni powietrznej i zarazem wykrywania bezzałogowcow. Ich dalszym rozpoznaniem, śledzeniem i zwalczaniem (naprowadzanie uzbrojenia i kierowanie ogniem) zajmowałaby się głowica optoelektroniczna zaprojektowana w całości w ZM „Tarnów”. Głowica integruje w pełni cyfrową kamerę dzienną o jakości obrazu Full HD (zaprojektowaną i zintegrowaną w ZMT), znaną kamerę termowizyjną KMW-3 Temida warszawskiego PCO S.A. i importowany dalmierz laserowy. Opracowany w ZM „Tarnów” system kierowania ogniem zapewnia działanie w trybie automatycznym (wykrycie celu w kanale optycznym, śledzenie za pomocą wideotrakera), aż do komendy otwarcia ognia, tutaj stery przejmuje operator. Napędy ZSMU są elektryczne.

Wystawiona na MSPO 2021, zaprojektowana w ZM „Tarnów”, konsola operatorska nowego ZSMU. Fot. Adam M. Maciejewski

ZM Tarnów widzi dalszą ewolucję swojego ZSMU do zwalczania BSP. Na obecnym etapie wymagań zadanych w pracy NCBR nie było na przykład wymogu stabilizacji ZSMU. Ten jako taki miał być systemem do obrony stacjonarnej obiektów na lądzie. Jednak jak najbardziej jest techniczna możliwość dodania stabilizacji i stworzenia w ten sposób lekkiego okrętowego ZSMU, albo zastosowania go jako uzbrojenia pojazdów lądowych. Masa tego ZSMU wynosi 660 kg bez amunicji (z czego 11 kg przypada na WLKM). Nie da się ukryć, że w takiej kategorii okrętowych zdalnie sterowanych stanowisk uzbrojenia polski przemysł do tej pory nie miał nic do zaoferowania. Wybór WLKM 12,7 jako głównego oręża tego ZSMU był podyktowany jego dostępnością, bardzo dużą szybkostrzelnością i siłą ognia. Jednak konstruktorzy ZM „Tarnów” widzą swój ZSMU także doposażony w niekinetyczne środki obezwładniania mini-BSP lub jako uzupełnienie właśnie takich niekinetycznych systemów.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “MSPO 2021: Premiera ZSMU z WLKM 12,7 do walki z mini-BSP”

  1. Oby jak najszybciej zamówiono i wdrożono do armii takie bardzo potrzebne zestawy ZSMU np. do choroby baz wojskowych, magazynów, portów wraz z połączeniem z niekinetycznymi systemami zwalczania dronów. Stabilizowane zestawy tego typu w wersji morskiej powinny znaleźć się także na każdym większym okręcie MW

  2. Bardzo głupi pomysł. Zwalczasz mały dronik, pociskiem z kilkuset metrów, bronią co strzela 3600 pocisków na minutę, o żałosnej celności jak to gatling, zaś pociski te spadają 2500m dalej zabijając losowe osoby.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc