29 stycznia w stoczni Hudong Zhonghua w Szanghaju, wchodzącej w skład korporacji CSSC (China State Shipbuilding Corporation), zwodowano jednocześnie dwa duże okręty - śmigłowcowiec desantowy i fregatę wielozadaniową Operacja ta była możliwa, ponieważ do operacji tej wykorzystano duży suchy dok.
Wspomnianym śmigłowcowcem jest trzecia jednostka typu 075 budowana dla Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Prace nad programem jednostki klasy LHD, podobnej do amerykańskiego typu Wasp, czy europejskich: francuskich Mistrali, hiszpańskiego Juana Carlosa I i włoskiego Trieste. ruszyły w Chinach w 2011 r. Prototyp zwodowano 25 września 2019 r. Jego próby morskie rozpoczęły się w sierpniu tego roku, po tym jak jednostkę dotknął pożar na ostatnim etapie wyposażania, co wydarzyło się 11 kwietnia. Desantowiec przeszedł już do bazy MW ChALW w Sanya na wyspie Hainan i zapewne rozpocznie służbę w tym roku. Drugi w serii wyszedł na pierwsze próby morskie w grudniu ubiegłego roku. Wszystkie śmigłowcowce typu 075 są produkowane w Hudong Zhonghua. Spekulacje mówią o wyporności rzędu 30 000 ton i zdolności do zabierania do 28 śmigłowców różnych typów oraz pływających środków transportowych w doku, w tym poduszkowców desantowych. Podobno ma powstać osiem śmigłowcowców typu 075, przy czym kolejne mogą być powiększoną wersję obecnie budowanych. Trudno jednak o rzetelne informacje, a niektórzy chińscy komentatorzy sugerują, że liczba okrętów będzie dopasowywana do aktualizowanych potrzeb MW ChALW.
Drugim ze zwodowanych okrętów była fregata wielozadaniowa eksportowego typu 054A/P, przeznaczona dla Marynarki Wojennej Islamskiej Republiki Pakistanu. Jest to odmiana okrętu budowanego seryjnie dla MW ChALW, oznaczonego 054A. To druga jednostka tej serii dla tego odbiorcy. Kontrakt na dwie fregaty podpisano w 2017 r., zaś 1 czerwca 2018 r. wykorzystano opcję na kolejną parę jednostek. Budowę prototypu rozpoczęto cięciem blach 19 grudnia 2019 r., zaś zwodowano go 22 sierpnia 2020 r., co ciekawe z wykorzystaniem pochylni wzdłużnej. Stępkę zwodowanej właśnie drugiej fregaty położono 23 marca 2020 r., zaś 1 listopada 2019 r. rozpoczęto palenie arkuszy blach do produkcji trzeciego i czwartego okrętu.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Mają skurczybyki rozmach !
Trudno mówić o mocarstwie bez śmigłowcowców, Chiny do niedawna wcale ich nie miały, teraz ruszyli z kopyta fakt.
Nie Rosjanie nie Amerykanie som potęgą militarną ale Chiny. Mają sprzęt a żołnierzy mogą mieć miliony