Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Pakistan zamawia chińskie fregaty

4 czerwca Ministerstwo Obrony Pakistanu poinformowało o podpisaniu kontraktu na mocy którego Marynarka Wojenna tego kraju otrzyma dwie fregaty chińskiego typu 054A – łącznie Pakistańczycy będą dysponować czwórką tego typu jednostek.

Kontrakt na drugą parę okrętów został podpisany z China Shipbuilding Trading Company Ltd., która ma zrealizować proces budowy i dostawy – obie jednostki mają trafić do użytkownika do 2021 roku. Według części źródeł mają dysponować konfiguracją zbliżoną do tych, które są eksploatowane przez siły morskie Chin. Żadna ze stron nie upubliczniła także wartości zamówienia, jednak jakiś czas temu ujawniono, że Chińczycy za każdy okręt płacą około 220 mln dolarów.

Obecnie jedynym użytkownikiem fregat typu 054A są Chiny, których siły morskie posiadają 26 jednostek. Są intensywnie eksploatowane na wodach lokalnych, a także w operacjach ekspedycyjnych oraz reprezentacyjnych – m.in. jedną z nich można było oglądać w Gdyni w październiku 2015 roku.

Jednostki dysponują kadłubami o wymiarach 134x16 metrów i wypornością 4050 ton. Załoga składa się z 165 osób, a uzbrojenie obejmuje pociski przeciwlotnicze średniego zasięgu, pociski przeciwokrętowe, artylerię, wyrzutnie torped. Na rufie znalazł się także hangar i lądowisko dla śmigłowca pokładowego. W przypadku Pakistanu, mają zastąpić fregaty typu Tariq, odkupione z brytyjskich nadwyżek sprzętowych na początku lat 90. XX wieku.

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc