11 grudnia przeprowadzono kolejne testowe odpalenie hipersonicznego pocisku manewrującego Cyrkon z fregaty proj. 22350 Admirał fłota Sowietskowo Sojuza Gorszkow, o czym poinformował resort obrony Federacji Rosyjskiej.
Przebieg najnowszej próby rakietowej przypominał tę z 26 listopada. Nosicielem był ten sam okręt, zaś akwenem, z którego wystrzelono Cyrkona, ten sam poligon na Morzu Białym. Różnice polegały na odpaleniu pocisku tym razem za dnia, a także na innym rodzaju celu – teraz strzelano do obiektu lądowego na poligonie Cziża w Nienieckim Okręgu Autonomicznym nad Zatoką Mezeńską. Poligon swoją nazwę zawdzięcza najbliżej położonej wsi. Było to ostatnie zaplanowane przed końcem tego roku strzelanie Cyrkona, które przy okazji anonsowały rosyjskie media. Na poligon Cziża spadają też głowice ćwiczebne części bojowych pocisków balistycznych wystrzeliwanych z rosyjskich strategicznych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym (o ile scenariusz strzelania nie zakłada odpalenia pocisku w kierunku poligonu Kura na Kamczatce). Najnowsze strzelanie Cyrkonem także zostało zarejestrowane, a nagranie startu pocisku opublikowane.
Tym razem przeleciał on ok. 350 km, a jego prędkość przekroczyła Ma=8. Najnowsza próbę, jak i te z 6 października i 26 listopada, uznano za udane. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej dodało, że przeprowadzony test to część badań nowego uzbrojenia. Strzelanie wykonane 6 października było najpewniej pierwszą kompleksową próbą całego systemu 3K22, uwzględniającą przebadanie zarówno nosiciela (fregatę proj. 22350 i jej systemy pokładowe), jak i sam pocisk – od chwili startu do trafienia celu.
Informacje odnośnie rozwoju pocisku 3M22 systemu 3K22 Cyrkon są w większości domniemaniami. Za skonstruowanie pocisku odpowiada na pewno spółka WPK „NPO Maszynostrojenija“. Wiele wskazuje, że próbne odpalenia prototypowych Cyrkonów rozpoczęły się w połowie 2015 r. i włącznie z obecnym grudniowym strzelaniem odpalono ich bodaj 12. Na początku prototypowe Cyrkony wystrzeliwano z wyrzutni (stanowisk) lądowych, a następnie najprawdopodobniej z pływających platform (względnie ze stanowisk-stendów podwodnych). Co do tego drugiego nie ma jednoznacznego potwierdzenia i w dużej mierze jest to spekulacja, gdyż w latach 2017–2018 w zachodnich mediach pojawiały się doniesienia o próbnych odpaleniach prototypów Cyrkonów z okrętu podwodnego o napędzie jądrowym K-560 Siewierodwinsk proj. 885 Jasien’, co można wykluczyć na ówczesnym etapie rozwoju pocisku. Niemniej było to pożywką dla teorii o odpaleniach z podwodnych wyrzutni-stendów. W kwietniu 2017 r. Cyrkon po raz pierwszy osiągnął prędkość ok. Ma=8, która najwyraźniej jest założoną wartością projektową.
Wraz z nastaniem 2020 r. rozpoczęto testowe strzelania Cyrkonów z fregaty Gorszkow. O pierwszym takim odpaleniu poinformowano 27 lutego, choć próbę przeprowadzono jeszcze w styczniu. W ten sposób rozpoczął się cykl badań Cyrkona w połączeniu z pionową okrętową wyrzutnią uniwersalną 3S14 UKSK na fregatach proj. 22350. Podobno w ramach tego etapu badań zaplanowano łącznie siedem odpaleń z UKSK, więc najprawdopodobniej zostały jeszcze dwa starty. Dopiero po nich przyjdzie pora na próbne strzelania z okrętów podwodnych proj. 885, co ma nastąpić w 2021 r.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu