19 października media greckie poinformowały, że rząd tego kraju odrzucił prośbę państw bałtyckich (Litwy, Łotwy oraz Estonii) w sprawie skierowania kontyngentu Sił Powietrznych, który miałby wzmocnić (w 2025 roku) sojuszniczą misję Baltic Air Policing.
Początkowo, w 2004 roku, rotacyjne zadania ochrony przestrzeni powietrznej realizowano pojedynczymi kontyngentami stacjonującymi w litewskiej bazie lotniczej w pobliżu miasta Szawle. Od 2014 roku NATO wzmocniło misję, kierując w region dodatkowe siły, które trafiają do baz lotniczych Ämari w Estonii oraz Malborku w Polsce. W bieżącym roku, ze względu na remont w Estonii, uruchomiono także bazę Lielvārde na Łotwie. Obecnie za ochronę przestrzeni powietrznej państw bałtyckich odpowiadają kontynenty z Włoch (Eurofighter), Portugalii (F-16AM/BM Fighting Falcon), Hiszpanii (EF-18 Hornet) oraz Niemiec (Eurofighter). Wsparciem dla nich są sojusznicy w regionie – Finowie, Szwedzi oraz Polacy.
Prośba skierowania kontyngentu składającego się z wielozadaniowych samolotów bojowych F-16 Fighting Falcon została odrzucona ze względu na przeciążenie operacyjne greckich Sił Powietrznych. Obecnie, poza zabezpieczeniem własnej przestrzeni powietrznej, Grecy są zaangażowani w stałe patrole lotnicze (we współpracy z Włochami) nad Albanią, Czarnogórą oraz Macedonią Północną. Dodatkowo, w 2025 roku, kontyngent ma trafić do Bułgarii. Poza samolotami, Grecy są zaangażowani w Arabii Saudyjskiej, gdzie (rotacyjnie) znajduje się jeden z zestawów ogniowych systemu przeciwlotniczego Patriot.
Nie można wykluczyć, dodatkowo, że odmowa jest związana z sytuacją z greckimi F-16 Fighting Falcon. Część z nich przechodzi modernizację do standardu F-16V (pierwsze trafiły do Sił Powietrznych we wrześniu 2022 roku), a najstarsze mogą zostać wycofane z eksploatacji.
Grecy należą do (nielicznej) grupy państw NATO, które od 2004 roku nie skierowało kontyngentu do misji Baltic Air Policing. Obecnie wiadomo, że w ramach wsparcia sojuszników w Europie Środkowej w 2025 roku, do Polski ma trafić m.in. kontyngent Royal Air Force wyposażony w wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter Typhoon.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu