Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

KNDS protestuje przeciwko wyborowi działa Elbitu w Brazylii

Elbit Systems wygrał brazylijski konkurs na dostawę 155 mm armatohaubic samobieżnych, oferując system ATMOS. Teraz decyzja władz Brazylii została oprotestowana przez KNDS France. Fot. Elbit Systems

27 września spółka KNDS France (dawniej Nexter Systems) złożyła protest sądowy w związku z wyborem 155 mm armatohaubicy samobieżnej ATMOS izraelskiej firmy Elbit przez Siły Zbrojne Federacyjnej Republiki Brazylii.

Pozew skierowano do Federalnego Trybunału Obrachunkowego (Tribunal de Contas da União, TCU). We wniosku prawnicy KNDS France wskazali na rzekome nieprawidłowości odnotowane już w samym zaproszeniu do składania ofert. Mianowicie, system ATMOS miał nie spełniać wymagań przyszłego użytkownika, tj. Brazylijskich Wojsk Lądowych (Exército Brasileiro). W wymaganiach bowiem znajdował się zapis o tym, że oferowany produkt ma być gotowy do produkcji seryjnej w istniejącej postaci, tymczasem brazylijski ATMOS, ze względu na jakoby duży zakres wprowadzanych modyfikacji, miałby tego wymogu nie spełniać. Tym samym do czasu wydania wyroku przez TCU niemożliwa jest kontynuacja procedowania umowy. Jednocześnie Dowództwo Logistyczne Brazylijskich Wojsk Lądowych (Comando Logístico, COLOG) podkreśla, że błędów formalnych w tym względzie po prostu nie było.

Pikanterii sprawie dodaje to, że po rozpoczęciu przez Siły Obronne Izraela odwetowej operacji wojskowej w Strefie Gazy stosunki izraelsko-brazylijskie uległy pogorszeniu. Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva ma wprost sprzeciwiać się zakupom uzbrojenia w Izraelu (choć np. minister obrony José Múcio nie widzi ku temu powodów, ze względu na potencjalne wystąpienie niebezpiecznego precedensu proceduralnego).

Elbit Systems został w maju wskazany jako dostawca nowej 155 mm armatohaubicy samobieżnej dla brazylijskiej artylerii w ramach programu VBCOAP (Viatura Obus Autopropulsada). Pokonała ona pozostałe oferty z „krótkiej listy”, w tym KNDS CAESAR, NORINCO SH15 6×6 i Excalibur Army ZUZANA 2. Zwycięska firma miałaby dostarczyć użytkownikowi 36 dział (najpierw dwa do testów weryfikacyjnych, potem 34 kolejne) za ok. 180 mln EUR (ok. 1 mld R$).

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc