Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia zaprezentował nowe odmiany pancerza Pangolin.
Pancerz Pangolin miał premierę podczas MSPO 2022, kiedy Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia prezentował wersję dostosowaną do montażu na czołgu podstawowym PT-91 Twardy. Wówczas była mowa o następcy starszego wybuchowego pancerza ERAWA. Był on wówczas prezentowany w odmianie zarówno wybuchowej (ERA), jak i niewybuchowej (NERA), zależnie od wykorzystanego typu wkładki.
Podczas nowej edycji MSPO zaprezentowano dwie odmiany pancerza Pangolin. Pierwsza została opracowana z myślą o zastosowaniu w osłonie samobieżnych systemów artyleryjskich, szczególnie armatohaubicy samobieżnej Krab i moździerza samobieżnego Rak. Składa się on z pojedynczej lub podwójnej kasety pancerza reaktywnego (wybuchowego lub nie) o podstawie o wymiarach 156x156 mm. Różnią się one oczywiście grubością, wynikającą z liczby wkładek. Zaprezentowano również cięższą (choć o podobnych wymiarach) odmianę Pangolin Black Panther, opracowaną z myślą o opancerzeniu czołgu K2 Black Panther oraz spolonizowanej odmiany K2PL.
Pangolin może chronić zarówno burty pojazdów, jak również ich stropy. W tym ostatnim przypadku istnieje możliwość montażu dodatkowej warstwy opancerzenia, co polega na przykręceniu za pomocą śruby (dzięki niej można również regulować odległość pomiędzy płytą zewnętrzną kasety Pangolina a dodatkową osłoną) panelu osłony. Może to być osłona stalowa, ceramiczna lub dowolna inna, w tym pancerz kolczasty w postaci płyty z zamontowanymi kolcami, które podczas trafienia uszkadzają wkładkę głowicy kumulacyjnej, ograniczając skuteczność pocisku. Pancerz Pangolin został przetestowany z wykorzystaniem kilku typów głowic, a podczas testów wykazano jego skuteczność.
Warto odnotować, że na modelu funkcjonalnym zmodernizowanego moździerza wieżowego SMG-120 Rak-G na podwoziu Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty Borsuk (także tegoroczna premiera) zamontowano zarówno kasety pancerza reaktywnego (chronią one drzwi luku amunicyjnego zamontowanego na tylnej płycie niszy wieży), jak i kasetę z dodatkową osłoną kolczastą (na stropie wieży).
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu