– W dzisiejszych wystąpieniach usłyszeliśmy, że obronność, bezpieczeństwo, zbrojenia to jest sprawa najważniejsza na najbliższe pięć lat, na najbliższe miesiące. (…) Wyraźnie słychać te głosy w całej Europie. To jest ta zmiana, która się też dokonała nie tylko po agresji Rosji na Ukrainę, ale dokonała się w ostatnich miesiącach w radykalny sposób. Państwa angażują się dużo bardziej w pomoc dla Ukrainy. Tu wielka rola i Polski, która przewodniczyła, jak gdyby była pierwsza do pomocy, pierwsza ku pomocy. Otwarliśmy swoje serca, swoje domy, wysłaliśmy dziesiątki donacji sprzętu. Robią to inni Europejczycy, robi to Unia Europejska jako jednocząca różnego rodzaju formaty - powiedział wicepremier W. Kosiniak – Kamysz w Katowicach.
7 maja br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej uczestniczył w otwarciu XVI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
- To, co mówił premier Tusk. Brakuje nam szczególnie w dziedzinie obronności więcej czynów. I tego oczekujemy od nowej Komisji Europejskiej, od nowego Parlamentu Europejskiego. Oczekujemy przeznaczenia miliardów euro na zbrojenia, na to, żeby przemysł zbrojeniowy mógł się odrodzić. COVID pokazał, jak trudno jest funkcjonować bez przemysłu farmaceutycznego w Europie, jak się uzależniliśmy od Indii i od Chin w przemyśle farmaceutycznym. Tę lekcję odrobiliśmy po COVID. KPO służy również budowie czy odbudowie przemysłu farmaceutycznego. Lekcja, którą odbieramy na Ukrainie musi odbudować szybko przemysł zbrojeniowy. On musi działać od świtu do nocy, musi działać w systemie tak, jakbyśmy byli, bo jesteśmy pod bezpośrednim zagrożeniem. To nie jest czas leżenia na kanapie, to jest czas ciężkiej pracy i zasuwania od świtu do nocy. Czyli to jest rzecz, którą musimy zrobić. (…) Wczoraj z ministrem Sikorskim mówiliśmy o potrzebie komisarza do spraw obrony, o wykorzystaniu środków z KPO na rzecz przemysłu obronnego i o nowych funduszach w nowej komisji na obronność. To wszystko dzisiaj słyszymy w zapowiedziach kandydatki na szefową komisji. To cieszy, że ten głos Polski jest autentycznie słyszany - mówił szef resortu obrony narodowej podczas debaty pn. „Transformacja, rozwój, bezpieczeństwo”.
Miasto Katowice, po raz kolejny, stało się centrum ekonomicznej debaty w Europie za sprawą XVI edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG). Motywem przewodnim tegorocznej odsłony EKG jest "Transformacja dla przyszłości" rozważana w trzech głównych aspektach: bezpieczeństwa i przemysłu zbrojeniowego, rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego oraz innowacji i technologii przyszłości. W MCK przez trzy dni zorganizowanych zostanie 170 debat, w których weźmie udział 1200 prelegentów z całego świata, czego na miejscu wysłucha ok. 11 tys. gości.
Wicepremier W. Kosiniak – Kamysz, podczas debaty, odniósł się także do planów powołania komisarza ds. obronności i bezpieczeństwa, który będzie odpowiadać m.in. za przemysł obronny w UE, badania i rozwój, jak i bezpieczeństwo.
– Komisarz do spraw obrony ma mieć znaczenie. Musi mieć kompetencje i musi mieć własny budżet. To nie może być tylko utworzenie stanowiska bez funduszu na rzecz obronności Europy, bez stworzenia sił szybkiego rozmieszczenia w Europie, bez całej strategii obronności przemysłu, przede wszystkim obronnego, ale również integracji obrony powietrznej, obrony przeciwlotniczej, obrony przeciwrakietowej. Przechodzimy od czasu gadania do czasu działania. Tego bardzo potrzebujemy - podkreślił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego W. Kosiniak – Kamysz.
– Strefa bezpieczeństwa i rozwoju, współpraca z NATO, współpraca ze sobą nawzajem, rozumienie swoich potrzeb, rozumienie swojej historii, swojej tradycji. Nie niszczenie tego w żaden sposób, tylko wzmacnianie, bo siła Europy leży w jej różnorodności. Nie tylko i wyłącznie we wspólnym mianowniku, ale w różnorodności, która na ten wspólny mianownik się składa - podkreślił wicepremier.
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy. Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP.
***
Misja Europejskiego Kongresu Gospodarczego pozostaje od lat niezmienna – to szerokie, różnorodne i otwarte forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki. Każdą edycję EEC poprzedza kampania, w której uczestniczą przedstawiciele wielu środowisk, osoby o wyjątkowych kompetencjach, autorytety w swoich specjalnościach. Taka kampania ma na celu zebranie materiałów, które w toku niezbędnych aktualizacji i uzupełnień pozwalają stworzyć program adekwatny do najważniejszych wyzwań skomplikowanej współczesności.
Źródło: informacja prasowa MON
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu