Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ujawniono plany pozyskania przez Chiny kolejnego lotniskowca

Najnowsza wizja artystyczna superlotniskowca typu 004. Fot. Enis Şenol/Platforma X

5 marca w trakcie corocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych 14. kadencji, komisarz do spraw politycznych Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ujawnił ambitne plany, których sztandarowym projektem jest budowa czwartego lotniskowca roboczo określanego jako typ 004.  

Informację jakoby w chińskiej stoczni Jiangnan Shipyard (Jiāngnán Zàochuán Chǎng) w Szanghaju (od 2010 roku stocznia działa na Wyspach Szanghaju na rzece Jangcy) trwały przygotowania a później prace przy budowie nowego dużego okrętu pojawiały się już wielokrotnie, na co ewidentnie wpływ miała analiza dostępnych zdjęć satelitarnych oraz tych wykonywanych przez licznych „turystów”. Prace te realizowano równolegle z oficjalną budową lotniskowca Fujian (18, zwodowanego 17 czerwca 2022 roku) typu 003.

Według informacji które pojawiają się w Internecie najnowszy lotniskowiec będzie znacząco różnił się od swoich poprzedników, szczególnie dwóch pierwszych tj. Liaoning (w służbie od 25 września 2012 roku, 3 marca wyszedł na próby po zakończonym remoncie i modernizacji https://zbiam.pl/pierwszy-chinski-lotniskowiec-znow-na-morzu) typu 001 oraz Shandong (w służbie od 17 grudnia 2019 roku) typu 002.

Najnowszy lotniskowiec, klasyfikowany już jako superlotniskowiec, bazować będzie na analizach konstrukcji amerykańskich. Stąd też ma on się legitymować wypornością pełną przekraczającą 110 tyś ton. Kadłub wykonany zostanie z najnowszej, opracowanej przez chińskich inżynierów tzw. super stali o wytrzymałości na rozciąganie wynoszącej 2200 MPa (dla porównania stal wykorzystywana w konstrukcji amerykańskich lotniskowców legitymuję się wytrzymałością ponad dwukrotnie mniejszą wynoszącą ok. 1000 MPa). Będzie to też pierwszy okręt zbudowany w Chinach który napędzany będzie siłownią jądrową zintegrowaną z w pełni elektrycznym systemem napędowym. Podobnie jak Fujian wyposażony zostanie w katapulty elektromagnetyczne EMALS (Electromagnetic Aircraft Launch System). Ciekawostką, niespotykaną na żadnym innym okręcie lotniczym świata będzie, planowane, uzbrojenie defensywne składające się z broni energetycznej (zarówno laserowej jak i dział elektromagnetycznych). Prace nad uruchomieniem reaktorów chłodzonych stopionymi solami MSR (molten salt reactor) typu TMSR-LF1 zainicjowano już w 2018 roku i niemal od razu zainteresowała MW ChALW, która tego typu urządzenia planowała i w dalszym ciągu planuje zainstalować na okrętach w tym na budowanym obecnie lotniskowcu typu 004. Palenie blach dla nowego superlotniskowca kraju środka rozpoczęto podobno już w grudniu 2017 roku. Specjalnie dla realizacji tego, największego w historii MW ChALW, przedsięwzięcia w stoczni Jiangham zainstalowano nowe bramownice o udźwigu ponad 1600 ton.

Nieoficjalne informacje podkreślają że skrzydło powietrzne nowego okrętu liczyć może od 70 do nawet 100 samolotów, śmigłowców i bezzałogowych aparatów powietrznych. Na pokładzie znajdą się maszyny bojowe między innymi typów: Shenyang J-15 Flying Shark (Flanker-X2), Shenyang J-35 Gyrfalcon  (znany także jako FC-31 lub J-31) a także chińskie „growlery” czyli maszyny J-15D. Dozór przestrzeni powietrznej wokół okrętu oraz zespołu flot zapewniać będą samoloty wczesnego ostrzegania typu Xi'an KJ-600 (zewnętrznie bardzo podobny do maszyn Northrop Grumman E-2 Hawkeye). Wykrywanie oraz zwalczanie okrętów podwodnym realizować będą z kolei śmigłowce typu Harbin Z 20F Dostępne wizualizację nowego okrętu wyraźnie wskazują że otrzyma on anteny ścianowe zainstalowane na nadbudówce powyżej pomostu dowodzenia. Rozwijając tym samym koncepcję zastosowaną na pokładzie lotniskowca Fujian. 

 

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc