20 grudnia Agencja Uzbrojenia i Grupa WB poinformowały o dostarczeniu Siłom Zbrojnym RP kolejnych elementów bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego (BSP-U) Gladius. Nastąpiło to w 19 miesięcy od momentu podpisania umowy dostawy.
Dostawa jest wynikiem pozytywnego wyniku testów, zrealizowanych na przełomie listopada i grudnia br. na poligonie w Toruniu, które objęły m.in. współdziałanie poszczególnych bojowych komponentów systemu (wyrzutni, wozu dowodzenia), a także działania Bezzałogowych Statków Powietrznych-Uderzeniowych (BSP-U) z głowicą bojową Gladius na poligonie w Toruniu (zbiam.pl).
Użytkownikowi, 18. Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Siedlcach, przekazane zostały następujące elementy pierwszego bateryjnego modułu ogniowego (BMO): pięć wyrzutni na pojazdach opancerzonych Waran 4×4 w odmianie pick-up i dwa wozy dowodzenia na nośnikach Waran 4×4 furgon, trzy wozy amunicyjne na samochodach Jelcz 442.32 4×4, cztery treningowe bezzałogowe statki powietrzne BSP-UT i pięć rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych FT-5. Warto odnotować, że partia obejmuje pierwsze pojazdy opancerzone rodziny Waran 4×4 z Huty Stalowa Wola S.A. dostarczone Siłom Zbrojnym RP (szerzej w Wojsku i Technice 9/2021, 12/2021 i 9/2023).
To już druga dostawa elementów Gladiusa do SZ RP. Pierwsze – nieco ponad siedem miesięcy od zawarcia umowy – przekazano 15 grudnia 2022 r. 18. pułkowi artylerii z Nowej Dęby. Wówczas dostawa objęła dwie wyrzutnie w wersji ciągnionej i dwa treningowe bezzałogowe statki powietrzne BSP-UT. Sprzęt ten pozwolił na zainicjowanie szkolenia zespołów operatorskich przed dostawami kolejnych elementów BMO Dostawy pierwszych elementów systemu Gladius (zbiam.pl).
Umowa na dostawę czterech bateryjnych modułów ogniowych BSP-U Gladius wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym została podpisana pomiędzy Agencją Uzbrojenia i spółką wiodącą Grupy WB – WB Electronics S.A. Jej wartość wynosi ok. 2 mld PLN brutto WB Electronics dostarczy wojsku system Gladius (zbiam.pl).
BMO BSP-U Gladius przeznaczone są do precyzyjnego rażenia celów na dystansie ponad 100 km za pomocą aparatów BSP-U i prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych FT-5. Aparaty rozpoznawcze i efektory będą współpracować ze Zintegrowanym Zestawem Kierowania Ogniem TOPAZ, będącym od ponad 20 lat standardowym wyposażeniem Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych.
W skład BMO wchodzą również: samobieżne wyrzutnie, wozy dowodzenia (szczebla baterii i plutonu), wozy amunicyjne, wozy obsługi technicznej, inne pojazdy i zapas bezzałogowców BSP-U.
Pakiet logistyczny obejmie dostawę zestawów obsługowych i usługę serwisową dotyczącą bezzałogowych statków powietrznych BSP-U/UT. W skład pakietu szkoleniowego, oprócz samego szkolenia żołnierzy, wchodzą treningowe bezzałogowe statki powietrzne BSP-UT i symulatory systemu.
Andrzej Kiński na podstawie komunikatów Agencji Uzbrojenia i Grupy WB.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Tylko 15% zgłosi się do obrony, czas aby wojskowi i politycy zrozumieli ze wojny będą wygrywać drony. Czas już w trybie pilnym w naszym kraju zająć się produkcją dronow latających, pływających, jezdnych. koszty są mniejsze oraz ginie mniejs żołnierzy.