21 września minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. w podwarszawskiej Zielonce, gdzie spotkał się z kierownictwem i pracownikami firmy. Obecny był także prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Sebastian Chwałek.
Podczas wizyty prezes WZE S.A. Małgorzata Kobylarczyk zapoznała gościa z postępami prac nad nowymi inwestycjami firmy, realizowanymi w ramach umowy offsetowej z korporacją Lockheed Martin, towarzyszącej pierwszemu etapowi programu systemu rakietowego obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła – laboratorium symulacyjnego Hardware-in-the-Loop (HWIL) oraz kompleksowi produkcyjnemu (w jego skład wejdą dwa budynki) sekcji sterów gazodynamicznych ACS/ACM (Attitude Control Section/Attitude Control Motors) do pocisku kierowanego PAC-3 MSE. Dotąd jedynym jej producentem są zakłady firmy Aerojet Rocketdyne w Camden w stanie Arkansas, ale w przyszłym roku do globalnego łańcucha dostawców zespołów pocisku PAC-3 MSE ma dołączyć polska firma.
Minister Błaszczak zapoznał się także z najnowszym produktem spoza rakietowej specjalizacji WZE S.A. – systemem obserwacji dookrężnej SOD, który jest elementem wyposażenia NBPWP Borsuk. Umożliwia on załodze wozu bojowego ciągłe monitorowanie otoczenia, niezależnie od położenia i warunków, w promieniu 360º. W zestawie SOD, oprócz głowic integrujących kamery telewizyjne i termowizyjne oraz jednostki centralnej oraz monitorów, są także gogle wizyjne współpracujące z procesorem przetwarzania obrazu z elementami sztucznej inteligencji.
Ostatnim punktem wizyty szefa resortu obrony w WZE S.A. było Centrum Produkcyjno-Serwisowe Pocisków Rakietowych - NSM, oddane do użytku w 2021 r. Powstało on w efekt realizacji projektu offsetowego z firmą Kongsberg Defence Aerospace, związanego z zakupem przez Marynarkę Wojenną Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego (NDR)/Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR).
Chciałem pogratulować. Firma się rozwija się dynamicznie. Bardzo się z tego cieszę, że produkuje bardzo zaawansowane technologicznie elementy uzbrojenia, które wykorzystujemy do modernizacji Wojska Polskiego. Szczególnie chciałem zwrócić uwagę na produkcję wyposażenia i elementów rakiet, które służą do obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w systemie Patriot. Pozyskaliśmy te rakiety, teraz jest już wszystko gotowe, żeby były współprodukowane tu, w Zielonce. To jest nasz wielki sukces – podkreślił minister Błaszczak i dodał: Jestem z tego dumny, że produkcja ważnych elementów systemów rakietowych odbywa się w Zielonce. To bardzo dobra wiadomości dla bezpieczeństwa Polski, ale także dla pracowników zakładu. Pracy dla państwa nie zabraknie. Były czasy, kiedy redukowano liczbę pracowników w tej firmie, kiedy nie było perspektyw. Teraz perspektywy są, to są bardzo dobre perspektywy.
Ze swej strony prezes WZE S.A. Małgorzata Kobylarczyk powiedziała - Wizyta Pana Ministra Mariusza Błaszczaka to ogromne wyróżnienie dla Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A. Tym samym możemy pokazać, że stawiamy na ciągły rozwój i rozbudowę infrastruktury, poszerzanie kompetencji, które są możliwe między innymi dzięki zawieranym umowom offsetowym oraz z kontraktami zagranicznymi partnerami.
Z kolei prezes PGZ S.A. Sebastian Chwałek zapowiedział włączenie WZE S.A. także do innych programów modernizacji systemu rakietowej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Sił Zbrojnych RP – Pilica+ i Narew. Właśnie w WZE S.A. miałyby być serwisowane pociski CAMM do systemu Pilica+ oraz produkowane zespoły pocisków CAMM-ER do systemu Narew, a być może docelowo realizowany mógłby być ich montaż finalny.
Andrzej Kiński na podstawie komunikatów PGZ S.A. i Ministerstwa Obrony Narodowej.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu