Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Obrońcy Wyspy Węży jednak nie zginęli [AKTUALIZACJA]

Krążownik Moskwa ostrzelał pozycje obrońców Wyspy Węży. Fot. Tomasz Grotnik

28 lutego Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że załoga garnizonu z Wyspy Węży przeżyła rosyjski ostrzał z morza i powietrza. 82 żołnierzy zostało wywiezionych z wyspy, na pokładzie holownika morskiego Szachtier, należącego do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, do okupowanego Sewastopola.

Nie można wykluczyć, że podana pierwotnie wiadomość, powielana powszechnie przez media na świecie, była elementem ukraińskiej operacji obronnej w infosferze.

 

 

 

Treść naszego artykułu z 25 lutego:

 

Dziś rano siły Federacji Rosyjskiej zajęły Wyspę Węży. Jej obrońcy nie złożyli broni. Zginęło 13 funkcjonariuszy Państwowej Służby Granicznej Ukrainy.

Ostriw Zmijinyj (Wyspa Węży) to maleńki ukraiński skrawek lądu o powierzchni 0,205 km², zamieszkany przez około 100 mieszkańców. Leży on na samym południowym-zachodzie kraju, w delcie Dunaju, około 40 km na wschód od miejsca, gdzie Ukraina graniczy na lądzie z Republiką Rumunii, państwem członkowskim NATO. Obecnie ląd ten wpadł w ręce Rosjan.

Mimo rosyjskich żądań złożenia broni, ukraińscy pogranicznicy nie poddali się i -niczym obrońcy Westerplatte - polegli broniąc terytorium swojego kraju. Jak powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, (...) broniący jej [Wyspy Węży] do końca chłopcy, pogranicznicy bohatersko zginęli, ale nie poddali się. Wszyscy zostaną pośmiertnie odznaczeni orderami Bohatera Ukrainy.

Dwulufowa armata AK-130 kalibru 130 mm w akcji. Krążownik Moskwa użył jej przeciwko obrońcom wyspy. Fot. Tomasz Grotnik

Rosyjski atak na Wyspę Węży nastąpił 24 lutego po południu. W „operacji specjalnej” przeciwko wyspie siły rosyjskie wykorzystały lotnictwo, ale także krążownik rakietowy Moskwa, okręt projektu 1164 Atłant, będący jednostką flagową Floty Czarnomorskiej. Jest on uzbrojony m.in. w zdwojoną 130 mm armatę automatyczną AK-130, specjalnie zaprojektowaną do ostrzału pozycji brzegowych, przy wysadzaniu desantu lub obronie własnych umocnień. Tym razem posłużyła do ataku na stanowiska obrony funkcjonariuszy Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.

Po rozpadzie ZSRR wyspa trafiła pod administracją niepodległej Ukrainy. Stała się też obiektem sporu z Republiką Rumunii. W 1997 roku oba państwa zawarły porozumienie o uznaniu dotychczasowej granicy. Od 2004 Ukraina toczyła spór o wyspę z Rumunią przed Międzynarodowym Trybunałem w Hadze o złoża gazu i ropy naftowej. Pięć lat później Trybunał zdecydował, że wyspa znajduje się zbyt daleko od brzegu, by służyć za punkt odniesienia do wyznaczenia granic w obrębie szelfu kontynentalnego. Ukraina otrzymała 20,66% spornego terenu na nim.

Według doniesień rosyjskich agencji prasowych, powołujących się na Ministerstwo Obrony w Moskwie, 25 lutego rano 82 obrońców wyspy poddało się. Zapewne chodzi o pracowników placówek naukowych, latarni morskiej i innych cywili.

Znaczenie Wyspy Węży nie odnosi się jedynie do surowców naturalnych. Z puntu widzenia Moskwy, to cenny łup wspomagający kontrolę transferu drogą morską towarów do portów ukraińskich, głównie Odessy. Mając w garści zarówno Sewastopol na wschodzie, jak i  Wyspę Węży na zachodzie, Rosja może blokować dostęp w głąb Morza Czarnego, rozmieszczając na tych strategicznych obszarach nadbrzeżne systemy rakietowe i jednostki pływające Floty Czarnomorskiej. Skomplikuje to i tak trudną sytuację Kijowa.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “Obrońcy Wyspy Węży jednak nie zginęli [AKTUALIZACJA]”

  1. Oj tam, oj tam. Jedno kłamstwo ukraińskiej propagandy więcej, jedno mniej. Przy tym zalewie kłamstw, manipulacji i zwykłych oszustw ta jedna sprawa już nie ma większego znaczenia.

  2. Trzeba było "bochaterów" to znaleźli, TRZEBA było braci i "SIOSTRÓF" to też znaleźli..... Od tego roku przyjeżdżają "na paragon z supermarketu" do Polski, a ja nie mogę DOSTAĆ WIZY D-4 , bo unieruchomili system WYDAWANIA WIZ !!!!!!!!! Tak nas KOCHAJĄ !!!!!!!!!!!!!!!

  3. Polska niech pozyska z nadwyżek Amerykańskiej armii samoloty f-16 za samoloty przekazane UKRAINIE,śmigłowce szturmowe w procedurze Foreign Military Sales,rozpoznawcze,cysterny,walki elektronicznej i radioelektronicznej,transportowe,bombowce strategiczne Rockwell B-B1Lancer,lub B-52,w programie Ecess Defense Articles(EDA),czołgi Abrams M1A2,bojowe wozy piechoty M2 Bradieye,pociski manewrujace Jassm,Jassm-er i wieleinnego potrzebnego ciężkiego i lekkiego uzbrojenia.Jakby się udało broń laserowa pociski pośredniego zasięgu rakiety hipersoniczne,balistyczne,manewrujace.Mobilne wyrzutnie rakiet balistycznych,manewrujących,pośredniego,dalekiego zasięgu z głowicami konwencjonalnymi i jądrowymi.Polska musi zostać sojusznikiem nuklearnym NATO i zostać partnerem programu NUCLEAR SHARING.Pozyskiwać od sojuszników,sprzymierzeńców najnowocześniejsze transfery technologi i budować wszystko w polsce.Polska powinna zmienić status obronny wyjść z układów o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i jej posiadaniu,MTCR (REŻIM KONTROLI TECHNOLOGII RAKIETOWYCH) i budować wszystko w polsce.Więcej samolotów wielozadaniowych,dronów uderzeniowych,obserwacyjnych,systemów antybalistycznych np.Izraelski arrow-3,systemów antydronowych i nowy system antydronowy ;LEONIDAS;,pociski przeciwokrętowe HARPOON,Szwedzkie okręty podwodne A-26 lub Francuskie Scorpen wraz z pociskami balistycznymi,manewrującymii wiele innego ciężkiego uzbrojenia,więcej satelit rozpoznawczych,nawigacyjnych,telekomunikacyjnych.Polska Polski Rząd MON Wojsko Polskie powinno,musi wejść na wyższy poziom czyli broń jądrową.Koniec zastraszania,stawiania warunków.Polska musi być silna jak dawniej Polska HUSARIA.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc