30 września w stoczni „Kuznia na Rybalśkomu” w Kijowie zwodowano ósmy kuter opancerzony projektu 58155 Hjurza-M dla Wijśkowo-Morśkych Sył Ukrainy.
Małe artyleryjskie kutry opancerzone (Mali brońiowani artyłerijśki katery, MBAK) projektu 58155 Hjurza-M (pol. żmija) zostały zaprojektowane w Naukowo-Projektowym Centrum Budownictwa Okrętowego w Mikołajowie (DPCK) pod kierownictwem głównego konstruktora Serhija Krywki. Ich produkcję seryjną podjęła stocznia prywatna PrAT „Kuznia na Rybalśkomu” w Kijowie, znana do 2017 roku jako spółka publiczna PAT Zawod „Leninska Kuznia”.
Pierwsze kutry projektu 58155 rozpoczęto budować w październiku 2012 roku, ale ich wodowanie odbyło się dopiero w 2015. W 2016 roku położono stępki jeszcze czterech „żmij”, które zwodowano rok później. Produkcja siódmego MBAK-a rozpoczęła się w 2018 roku. Od września 2020 roku siedem kutrów typu Hjurza-M (P174 Akkerman, P175 Berdianśk, P176 Nikopol, P177 Kremenczuk, P178 Łubny, P179 Wyszhorod i P180 Kostopil) stało się częścią Sił Morskich Ukrainy.
Historia ósmej, właśnie zwodowanej „żmii”, która powinna być ostatnią zamówioną na potrzeby floty ukraińskiej, jest bardziej skomplikowana. Jej stępkę położono w 2019 roku i według wstępnych planów miała być budowana przez cztery miesiące, po czym zwodowana i wysłana na próby. Jednak z wielu powodów jej budowa została zamrożona i wznowiona dopiero w lipcu bieżącego roku.
Zasadniczą przyczyną tego opóźnienia jest sytuacja stoczni „Kuznia na Rybalśkomu” i oskarżenia jej władz oraz urzędników państwowych o korupcję. W grudniu 2020 roku „Kuznia” wstrzymała budowę ósmego kadłuba MBAK projektu 58155, jak też kutra desantowo-szturmowego projektu 58503 Kentawr-ŁK (pol. centaur). Dowódca Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy kadm. Ołeksij Nejiżpapa zapowiedział, że flota ograniczy się do pozyskania ośmiu MBAK. W lipcu 2021 roku stocznia wznowiła budowę kutra. Jednocześnie w tym samym roku Państwowe Biuro Śledcze (Derżawne biuro rozsliduwań) zgłosiło podejrzenia wobec byłego wiceministra obrony, prezesa zarządu „Kuznia na Rybalśkomu” i dwóch byłych szefów Departamentu Polityki Wojskowo-Technicznej, Rozwoju Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego Ministerstwa Obrony. Urzędnicy ci podejrzewani są o współpracę i organizowanie dostaw sprzętu wojskowego niskiej jakości do Sił Zbrojnych w latach 2016-2018.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu