22 marca Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poinformowało o pomyślnym zakończeniu skróconych badań wojskowych pozyskanych z Niemiec czołgów Leopard 2A4, umożliwiających wprowadzenie tego wozu bojowego do służby w Siłach Zbrojnych Republiki Czeskiej (Armáda České republiky). Sprawozdanie z prób miało zostać jeszcze w bieżącym tygodniu przesłane w celu zatwierdzenia szefowi Sztabu Generalnego AČR gen. mjr. Karlovi Řehkowi.
Tryb skróconych badań stosowany jest w przypadku uzbrojenia i sprzętu, które już zostało wprowadzone do użycia w innym państwie NATO. W przypadku Leoparda 2A4 zrealizowano je 73. batalionie czołgów w Přáslavicach i na poligonie Libavá we wschodnich Czechach.
Według płk. Jána Kerdíka z Oddziału Rozwoju Sił Zbrojnych Ministerstwa Obrony zrealizowano 16 testów, które posłużyły weryfikacji podstawowych parametrów czołgu, a także specyficznych wymaganiach postawionych przez AČR: „Sprawdzono m.in. celność prowadzonego ognia, zdolność do pokonywania trudnego terenu, a także współpracę ze środkami ewakuacji i zabezpieczenia technicznego wykorzystywanymi w naszych siłach zbrojnych, również funkcjonowanie środków łączności”.
Chociaż wynik prób był pozytywny, to sformułowano także pewne zalecenia na przyszłość. Dotyczą one np. potrzeby instalacji automatycznego systemu przeciwpożarowego w wieży czołgu. Obecnie obejmuje on tylko przedział silnikowy. Według płk. Kerdíka wynika to z konieczności spełnienia przez czołg najnowszych norm dotyczących ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia załogi. Dodatkowe wyposażenie zostanie zainstalowane we współpracy z dostawcą, który obecnie poszukuje najszybszego i najbardziej efektywnego rozwiązania problemu.
Brak wspomnianego systemu nie wpłynie jednak na trwający proces wdrażania czołgów, tym bardziej, że w bieżącym roku prowadzone będzie szkolenie załóg.
Przypomnijmy, że 14 czołgów Leopard 2A4 i jeden wóz zabezpieczenia technicznego BPz 3 Büffel przejmie od rządu Niemiec w ramach mechanizmu Ringtausch, mającego skompensować przekazanie uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego Siłom Zbrojnym Ukrainy. Czołgi pochodzić będą z zasobów Bundeswehry i Schweizer Armee. Pierwszy wóz został uroczyście przekazany 21 grudnia ub.r., pozostałych 13 dotrze do Czech w tym roku, zaś wóz zabezpieczenia technicznego zostanie dostarczony do połowy 2024 r. Elementem pakietu jest także podstawowy zapas części zamiennych i amunicji oraz wsparcie serwisowe w okresie trzech lat. Wartość całości wyceniono na ok. 4 mld CZK netto (ok. 800 mln PLN).
Dostawca sprzętu zapewnia także przeszkolenie załóg czeskich wozów, a także personelu obsługi technicznej. Dotąd w ośrodku szkolenia w Munster przeszkolono w ramach dwóch kursów 16 żołnierzy, z których część opanowała prowadzenie czołgu, a inni będą pełnili rolę instruktorów w Dowództwie Szkolenia – Akademii Wojskowej w Vyškovie. Ci z kolei włączą się, w miarę przejmowania kolejnych wozów, w przeszkalanie załóg z batalionu z Přáslavicach na terenie Czech we współpracy z kadrą tzw. mobilnego zespołu szkoleniowego niemieckich Heer.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu