Zaloguj

Wstępna gotowość operacyjna australijskich E/A-18G

30 kwietnia dowództwo Royal Australian Air Force poinformowało o osiągnięciu wstępnej gotowości operacyjnej przez eskadrę wyposażoną w samoloty przełamania obrony przeciwlotniczej Boeing E/A-18G Growler.

Są to jedyne samoloty tego typu eksploatowane przez użytkownika eksportowego. Australijczycy zamówili dwanaście maszyn, jednak jedna została spisana ze stanu po wypadku w 2018 roku – w czasie startu z bazy lotniczej Nellis doszło do awarii układu napędowego i pożaru płatowca. Ostatecznie analizy wykazały, że remont jest całkowicie nieekonomiczny. Obecnie władze australijskie rozważają nad opcjami uzupełnienia składu eskadry, wśród pomysłów rozważa się przebudowę jednego z wielozadaniowych F/A-18F Super Hornet bądź zakup dodatkowego samolotu.

Zakup Growlerów został ogłoszony w 2013 roku. Dostawa pierwszego z samolotów miała miejsce w lipcu 2015 roku, a całość zrealizowano w lipcu 2017 roku. Wszystkie trafiły do 6. eskadry RAAF. Do 2018 roku maszyny oraz personel stacjonowali w Stanach Zjednoczonych, co miało związek z potrzebą przeszkolenia oraz wypracowania procedur użycia tego typu sprzętu.

Obecnie Boeing w porozumieniu z władzami federalnymi prowadzi działania marketingowe zmierzające do sprzedaży E/A-18G Growler do innych państw. Wśród potencjalnych klientów wymienia się m.in. Finlandię oraz Republikę Federalną Niemiec.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Australii
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc