Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Typhoon szansą dla Sił Powietrznych?

4 września, drugiego dnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, koncern Leonardo poinformował o możliwościach wielozadaniowego samolotu bojowego Eurofighter Typhoon, który nadal jest promowany na polskim rynku jako potencjalny następca samolotów pochodzenia radzieckiego.

Konferencja była okazją do prezentacji możliwości samolotów, a także przyszłości programu – obecnie konsorcjum Eurofighter GmbH, którego członkiem jest Leonardo, rozpoczęło prace studyjno-analityczne dotyczące potencjału modernizacyjnego konstrukcji oraz układu napędowego. Głównymi obszarami będzie podsystem walki elektronicznej, zespół napędowy, obniżenie kosztów eksploatacji wraz z poprawą wskaźnika dostępności, a także potencjalna modernizacja kabiny pilota. Zebrane wnioski mają pozwolić na opracowanie kolejnych programów zwiększających możliwości operacyjne platformy.

Kontynuacja procesu modernizacji Typhoona ma związek z faktem, że jeszcze przez wiele lat ma to być podstawowy typ samolotu bojowego czterech państw-członków konsorcjum, a także odpowiedź na potrzeby potencjalnych klientów eksportowych. Obecnie z samolotów tego typu korzystają siły zbrojne Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Austrii, Arabii Saudyjskiej oraz Omanu. Dodatkowo zakontraktowano dostawy maszyn do Kataru oraz Kuwejtu. Co więcej Niemcy deklarują chęć zakupu nowych Typhoonów w celu zastąpienia płatowców należących do I serii produkcyjnej.

Co, ponownie zaznaczono, koncern Leonardo deklaruje, że w przypadku zakupu Typhoonów przez Polskę istnieje możliwość dołączenia kraju jako piątego członka konsorcjum. Dzięki temu zaangażowanie przemysłowe umożliwiłoby ulokowanie zamówień o potencjalnej wartości około 50% wartości (potencjalnego) kontraktu.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 comments on “Typhoon szansą dla Sił Powietrznych?”

  1. Jak się nie dostaną do władzy POwskie złodzieje to jest szansa na zakup 60 tych samolotów dla uzupełnienia wsparcia f 16 i f 35....

    1. Kutwa, to nawet tu pisowskie trole puszczają bąki? A co twoje pany kupiły bo na razie to eożą swoje rodziny Gulfstreamami XD.

  2. GmbH Gemeinschaft mit beschränkter Haftung. Lepiej nie brać samolotów od państwa które raczej pójdzie jak co z ruskim.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc