23 kwietnia turecka firma Aselsan udostępniła materiał z prób systemu walki radioelektronicznej Ejderha (tur. smok).
W prezentacji brali udział przedstawiciele Sił Zbrojnych Republiki Tureckiej, Ministerstwa Obrony Republiki Tureckiej i lokalnego przemysłu zbrojeniowego. Zgodnie z przekazanymi informacjami, system Ejderha (także jako EJDERHA) jest w stanie doprowadzić do zniszczenia/uszkodzenia drona klasy FPV z odległości 500 m. Drony takie, po prowizorycznym uzbrojeniu (np. w ładunki zapalające, odłamkowe czy kumulacyjne, zwykle pozyskiwane metodą „co akurat wpadnie w ręce”), są powszechnie używane na Ukrainie przez obydwie strony konfliktu, zaś wcześniej były wykorzystywane także podczas wojny domowej w Syrii. Skuteczność takiej amunicji nie jest bardzo wysoka (wg nieoficjalnych doniesień z Ukrainy, trafia w cele 10-20% takich dronów FPV, a jeszcze mniej skutecznie razi cel), ale ich masowe wykorzystanie możliwe dzięki niskiej cenie stanowić może istotny problem dla współczesnych wojsk lądowych. W celu przeciwdziałania im Aselsan opracował wspomniany system WRE.
🔵🇹🇷ASELSAN EJDERHA elektronik harpte fark yaratacak
🔸Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve güvenlik güçleri için geliştirilen EJDERHA, elektronik devre içeren her türlü sivil/askeri aracı elektromanyetik sinyallerle uzaktan durdurabilecek
📎 @aselsanhttps://t.co/mS0QfFncfs— Defence Turk (@Defence_Turk) April 23, 2024
System Aselsan Ejderha miał premierę podczas lipcowego salonu IDEF 2023 w Stambule. Jego zasadniczym elementem jest antena kierunkowa zdolna do emitowania silnych zakłóceń elektromagnetycznych w postaci pojedynczych impulsów lub ich serii. W ten sposób można doprowadzić do uszkodzenia lub nawet zniszczenia podzespołów elektronicznych, np. odpowiedzialnych za naprowadzanie drona na cel. Może też służyć do zwalczania improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), bardziej zaawansowanych bezzałogowych systemów wojskowych itd. Po zastosowaniu odpowiedniego podwozia, np. kołowego transportera opancerzonego 8×8, podwozia gąsienicowego lub terenowego samochodu ciężarowego o wystarczającej nośności, system Ejderha może służyć do ochrony konwojów wojskowych, może bowiem skutecznie działać w ruchu.
Ahmet Akyol, dyrektor generalny spółki Aselsan, powiedział, że „Po raz pierwszy firma przedstawiła użytkownikom jej produktów system Ejderha, który jest zdolny do neutralizacji niektórych celów za pomocą sygnałów elektromagnetycznych, co zdaniem przedstawicieli Aselsana jest rozwiązaniem innowacyjnym”. Stwierdził, że „Połączono tę technologię rozwijaną jako środek zaradczy z innymi, bardziej konwencjonalnymi rozwiązaniami, w bardziej nowoczesny system”. Według Akyola, nowe rozwiązanie można wykorzystać „Zarówno w ochronie baz, jak i w ruchu, do ochrony konwojów”. Zapewnił on, że „Ten system będzie znacząco zwiększał zdolności tureckich wojsk”.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu