Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Szwedzi kolejnym użytkownikiem samolotów GlobalEye?

Minister obrony Szwecji publicznie ogłosił, że lotnictwo wojskowe tego kraju chce zakupić samoloty GlobalEye. Fot. Saab

17 lutego minister obrony Szwecji ogłosił publicznie, że Siły Powietrzne tego kraju będą chciały zakupić samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab GlobalEye. Ta konstrukcja ma w przyszłości zastąpić znajdujące się w eksploatacji samoloty Saab 340 z radarem Erieye.

Powyższa deklaracja ma pozwolić na zwiększenie szans eksportowych. Dotychczas Saab sprzedał pięć samolotów GlobalEye – wszystkie zamówiły Zjednoczone Emiraty Arabskie (dwa pierwsze dostarczono do końca ubiegłego roku, a ostatni trafi do użytkownika w 2025 roku). Obecnie konstrukcja jest także oferowana, w ramach programu HX, Finlandii jako uzupełnienie floty wielozadaniowych samolotów bojowych Saab JAS-39E/F Gripen.

Siły Powietrzne Szwecji eksploatują obecnie dwa samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia Saab 340 wyposażone w radar Erieye. Pierwszy z nich został dostarczony przez koncern Saab w 1996 roku. Łącznie Szwedzi zamówili sześć egzemplarzy, jednak cztery z nich zostały wycofane i zaoferowane na sprzedaż. Najprawdopodobniej zakup GlobalEye pozwoli na zastąpienie starych Saabów 340, a także rozpoznawczych dwóch rozpoznawczych Gulfstream IV – wpisuje się to w koncepcję ograniczenia kosztów eksploatacji i liczebności typów statków powietrznych w lotnictwie wojskowym tego kraju.

System Saab GlobalEye został zintegrowany z odrzutowym samolotem dyspozycyjnym Bombardier Global 6000. Obok stacji radiolokacyjnej przeznaczonej do obserwacji przestrzeni powietrznej maszyna dysponuje optoelektroniczną głowicą obserwacyjną, stacją radiolokacyjną Leonardo Seaspray 7500E przeznaczoną do obserwacji ziemi powierzchni wody. Dane z samolotu mogą być przekazywane poprzez rozbudowany moduł łączności do stanowisk dowodzenia na ziemi bądź bezpośrednio do innych maszyn latających.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Szwedzi kolejnym użytkownikiem samolotów GlobalEye?”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc