Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama Świdnik

Saab dostarczył pierwszy egzemplarz GlobalEye

29 kwietnia szwedzki koncern Saab poinformował o dostarczeniu siłom zbrojnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich pierwszego egzemplarza samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia GlobalEye. Oznacza to, że program wchodzi w fazę dostaw dla pierwszego (i na razie jedynego) klienta na powyższą konstrukcję.


Obecnie Saab realizuje kontrakt na trzy takie maszyny jednak nie jest wykluczone, że Zjednoczone Emiraty Arabskie zwiększą zamówienie o dwa kolejne. Umowa na pierwsze dwa została podpisana w drugiej połowie 2015 roku, pierwszy egzemplarz został oblatany 14 marca 2018 roku, a publiczna prezentacja na Międzynarodowym Salonie Lotniczym w Dubaju miała miejsce w listopadzie 2019 roku. Trzeci egzemplarz został zamówiony w 2017 roku. Szwedzi w walce o zamówienie pokonali w rywalizacji producentów amerykańskich, którzy mają w swojej ofercie seryjne E-2D Hawkeye (Northrop Grumman) oraz E-737 (Boeing). Dostawy wyposażenia naziemnego rozpoczęły się w połowie 2019 roku. Wszystkie trzy GlobalEye były już przygotowane w drugiej połowie ubiegłego roku, jednak ze względu na realizację procesu certyfikacji i szkolenia personelu znajdowały się na terytorium Szwecji.

Saab GlobalEye bazują na odrzutowych samolotach dyspozycyjnych Bombardier Global 6000, które przechodzą proces montażu ostatecznego w zakładach w Kanadzie po czym o własnych siłach wykonują przelot do Szwecji, gdzie w zakładach koncernu Saab w Linköping dokonywana jest przebudowa i adaptacja do docelowej roli.

Saab GlobalEye jest wyposażony w stację radiolokacyjną Erieye ER, która według danych producenta pozwala na wykrywanie celów latających znajdujących się w odległości około 450 km od nosiciela. Dodatkowo maszyna przenosi także stację radiolokacyjną Leonardo Seaspray 7500E przeznaczoną do obserwacji powierzchni morza oraz obszarów lądowych. Uzupełnieniem jest wielofunkcyjna obserwacyjna. Łączność odbywa się poprzez systemy wymiany informacji oraz satelity.

(Łukasz Pacholski) Foto: Saab
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Saab dostarczył pierwszy egzemplarz GlobalEye”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc