9 sierpnia 12. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Toruniu poinformował o podpisaniu umowy z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi S.A. w sprawie realizacji usługi wykonania naprawy połączonej z modyfikacją stacji radiolokacyjnej NUR-21.
Powyższa umowa została zawarta 17 lipca i ma całkowitą wartość 10,5 mln PLN. Wykonawca poinformował o tym tego samego dnia, jednak bez publikacji szczegółów (m.in. wartości umowy). Zgodnie z jawną częścią, naprawa ma na celu przywrócenie pełnej sprawności technicznej wszystkich elementów stacji, która ma być wykorzystywana do prowadzenia kursu kierowania i eksploatacji pojazdu gąsienicowego SPG-1 oraz zapasowego źródła zasilania zgodnie z programem szkolenia opracowanym w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.
Naprawiany egzemplarz to jedyna stacja NUR-21 służąca do nauki jazdy, budowy i obsługi powyższego typu urządzeń. Potrzeba jej naprawy wynika z analizy zwiększonej liczby uszkodzeń podwozi bazowych znajdujących się w jednostkach operacyjnych (m.in. zmodernizowanych NUR-21MK), co może wskazywać, że jedną z przyczyn może być brak odpowiednio wyszkolonego personelu. Specjaliści z WZE S.A. w Zielonce mają dostarczyć naprawiony pojazd do końca listopada bieżącego roku.
NUR-21 to stacja radiolokacyjna używana przez oddziały przeciwlotnicze jako źródło informacji pierwotnej. Przeznaczona jest do wykrywania, śledzenia, identyfikowania nisko lecących celów powietrznych. Stacja pracuje w pasmie S, ma zasięg instrumentalny 100 km. Rozwiązanie zostało opracowane w ówczesnych zakładach Rawar i było przeznaczone dla pododdziałów przeciwlotniczych jednostek zmechanizowanych i pancernych. Pierwsze egzemplarze wdrożono do produkcji w drugiej połowie lat 80. XX wieku.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu