Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Serbia podpisała kontrakt na samoloty C-295W

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, Serbia podpisała kontrakt na zakup dwóch samolotów C-295W. Fot. Airbus

24 lutego koncern Airbus poinformował o podpisaniu kontraktu z Ministerstwem Obrony Republiki Serbskiej w sprawie zakupu dwóch lekkich samolotów transportowych C-295W. Tym samym Serbowie będą 36. użytkownikiem maszyn rodziny C-295 na świecie.

Podpisanie umowy było spodziewane przynajmniej od października zeszłego roku, kiedy rząd w Belgradzie ogłosił decyzję o wyborze powyższej konstrukcji. Europejskie samoloty zastąpią obecnie eksploatowane maszyny transportowe – pojedyncze egzemplarze An-2 i An-26, które pilnie potrzebują wymiany. Oferta koncernu Airbus pokonała Leonardo, który promował na rynku lokalnym C-27J Spartan (zamówiony przez Słowenię). Jednocześnie to kolejny sukces europejskiego giganta na rynku serbskim – wcześniej podpisano kontrakt na dostawę wielozadaniowych śmigłowców H145M. W przypadku C-295W, dostawy mają zostać zrealizowane w drugiej połowie 2023 roku.

Dla programu C-295 kontrakt w Serbii jest sporym sukcesem i kolejnym wejściem na rynek dotychczas zarezerwowany dla producentów rosyjskich. To kolejny przykład, że brak odpowiedniej konstrukcji powoduje, że Rosjanie tracą tradycyjne dotychczas rynki zbytu - odpowiedzią na C-295 oraz C-27J Spartan miał być Ił-112, jednak po katastrofie prototypu program notuje kolejne wielomiesięczne opóźnienie.

Dotychczas koncern Airbus sprzedał na rynkach światowych 281 egzemplarzy samolotów rodziny C-295. W przypadku Europy odbiorcami są Hiszpania, Portugalia, Polska, Finlandia, Republika Czeska. Dwa egzemplarze (w wersji patrolowej) zamówiła także Republika Irlandii – budowa zbliża się ku finałowi. Co ważne, w programie C-295 ważną rolę odgrywają należące do koncernu Airbus zakłady PZL Warszawa-Okęcie, gdzie produkowane są elementy kadłuba oraz inne części przeznaczone do każdego samolotu tego typu. Dodatkowo w Warszawie jest zlokalizowane centrum serwisowe, z którego poza Polską korzystają także inni użytkownicy maszyn tego typu.

Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc