5 lipca Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, której celem jest wprowadzenie zmian w Systemie Kierowania i Dowodzenia Sił Zbrojnych. Jest to pierwszy, formalny, krok ukierunkowany na reformę systemu dowodzenia Wojska Polskiego.
Zmiany mają rozszerzyć kompetencje Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który w czasie wojny ma być organem dowodzącym do czasu mianowania Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych i przejęcia przez niego dowodzenia. Określenie roli Szefa Sztabu to jeden z kluczowych elementów reformy, któremu mają podlegać kluczowi dowódcy niższego szczebla – Generalny, Operacyjny, szef Inspektoratu Wsparcia. Zgodnie z obecną koncepcją, Wojska Obrony Terytorialnej będzie podlegać bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej.
System kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, wprowadzony przez poprzedni obóz władzy w 2014 roku, jest dysfunkcjonalny. Tworzy chaos kompetencyjny. Szef Sztabu Generalnego po wielu latach stanie się osobą szczególnie ważną w systemie dowodzenia i kierowania Siłami Zbrojnymi RP. (…) Reforma zakłada również możliwość niezakłóconego podjęcia działań w razie wystąpienia zagrożenia zewnętrznego oraz dostosowanie systemu dowodzenia Sił Zbrojnych RP do struktur przyjętych w NATO na poziomie strategicznym, operacyjnym i taktycznym. Ma usprawnić także funkcjonowanie logistyki. Przeprowadzaniu zmian sprzyja bardzo dobra współpraca z panem prezydentem oraz Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Cały proces chcemy rozłożyć na etapy, aby uniknąć ryzyka ewentualnego zakłócenia funkcjonowania sił zbrojnych. Rewolucje nie służą wojsku – powiedział Mariusz Błaszczak
(ŁP) | Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej |
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu