31 lipca amerykański Departament Obrony poinformował o podpisaniu umowy z korporacją RTX w sprawie uruchomienia produkcji wstępnej partii stacji radiolokacyjnych LTAMDS. Część z nich trafi, poprzez procedurę FMS, do Polski.
Jak wskazuje komunikat Departamentu Obrony, umowa ma wartość 2,1 mld USD, jednak w momencie podpisania uruchomiono I transzę środków w kwocie 816 mln USD. Prace mają zostać zrealizowane do końca listopada 2028 roku i są finansowane zarówno z budżetu Departamentu Obrony oraz odbiorcy eksportowego – Polski. W tym ostatnim przypadku stosowana jest procedura FMS, w której amerykańskie władze federalne pośredniczą w realizacji umowy. Szczegółowy podział procentowy prac nie został upubliczniony.
W ramach II fazy programu Wisła Polska, poprzez procedurę FMS, zamówiła dwanaście wielofunkcyjnych stacji radiolokacyjnych RTX LTAMDS. Międzyrządowa umowa LOA dotycząca powyższego zakupu została zawarta podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Podobnie jak w przypadku systemu IBCS, Polska będzie pierwszym eksportowym użytkownikiem nowych stacji radiolokacyjnych, które zwiększą możliwości zestawów Patriot.
LTAMDS charakteryzuje się możliwością obserwacji przestrzeni powietrznej w promieniu 360 stopni. Jak wskazuje producent, dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym, stacje umożliwiają skuteczne i szybkie wykrywanie szerokiego wachlarza obiektów latających – od platform załogowych do pocisków manewrujących, hipersonicznych i balistycznych.
Dotychczas RTX wyprodukował sześć stacji LTAMDS, które są wykorzystywane do różnorodnych prób prowadzonych przez producenta oraz Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu