20 września korporacja Raytheon poinformowała, że w czasie prób z US Air Force, zrzucono już dziesięć kierowanych bomb GBU-53/B StormBreaker. Dotychczasowe pozytywne wyniki pozwalają na wdrożenie systemu do uzbrojenia wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych oraz użytkowników eksportowych.
Łącznie w czasie tegorocznych testów zrzucono dziesięć sztuk bomb GBU-53/B StormBreaker z wielozadaniowego samolotu bojowego Boeing F-15E Strike Eagle. Sześć z nich w czasie prób w marcu bieżącego roku (w tym do celów poruszających się), a cztery kolejno w sierpniu. Letni test obejmował m.in. zrzut w krótkich odstępach czasu i był wpisany w sprawdzenie taktyki użycia broni. Co godne odnotowania, była to jednocześnie pierwsza próba z wykorzystaniem samolotu z jednostki operacyjnej. Zgodnie z deklaracjami pozytywne wyniki tegorocznych prób otwierają drogę do formalnego wdrożenia bomb Raytheon GBU-53/B StormBreaker do działań operacyjnych. Pierwszym nosicielem mają być wielozadaniowe samoloty bojowe Boeing F-15E Strike Eagle, a w kolejnych latach planuje się zintegrowanie z Boeing F/A-18E/F Super Hornet oraz Lockheed Martin F-35B Lightning II.
Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił dotychczas siedem partii produkcyjnych bomb GBU-53/B StormBreaker – co pozwala na utrzymanie linii produkcyjnej do lutego 2025 roku. Poza amerykańskimi siłami zbrojnymi dostawy będą realizowane także do pierwszego (na razie nieujawnionego) klienta zagranicznego – najprawdopodobniej Australii.
Kierowane bomby Raytheon GBU-53/B StormBreaker mają masę 93 kg i pozwalają na zwalczanie celów naziemnych znajdujących się w odległości około 100 km od miejsca zrzutu. Dzięki wielofunkcyjnemu układowi naprowadzania (obejmującego układ GPS, radar milimetrowy oraz system obserwacji w podczerwieni) może zwalczać cele poruszające się. Jest to istotna zmiana w stosunku do bomb GBU-39/B, które są stosowane do niszczenia znanych celów punktowych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu