Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2021: Raytheon prezentował bombę StormBreaker

Pełnowymiarowa makieta bomby StormBreaker na stoisku Raytheon Technologies na MSPO 2021. StormBreaker to naprawdę mała bomba, przeznaczona do rażenia pojedynczych celów (na ogół pojazdów w ruchu) w każdych warunkach pogodowych. Przód bomby z oknem układu naprowadzania osłania kołpak, odrzucany po zwolnieniu bomby. Fot. Adam M. Maciejewski

Korporacja Raytheon Technologies to nie tylko obrona powietrzna, radary czy silniki odrzutowe. Raytheon to przede wszystkim potentat uzbrojenia precyzyjnego, w tym lotniczego klasy „powietrze–powietrze”. Można było przekonać się o tym na MSPO 2021, na którym debiutował StormBreaker – najnowsza bomba kierowana z oferty Raytheon Technologies.


Korporacja Raytheon Technologies słusznie wyszła z założenia, że MSPO 2021 to najlepsze miejsce, aby promować precyzyjną bombę StormBreaker w Polsce. Siły Powietrzne RP, jeśli chodzi o samoloty F-16C/D Jastrząb, niemal w całości wykorzystują uzbrojenie kierowane produkowane przez Raytheon. I nic nie wskazuje na to, że wraz z rozpoczęciem dostaw F-35 sytuacja ta miałaby się zmienić. Zatem SP RP to jak najbardziej potencjalny klient na bomby StormBreaker.

Sama bomba, oznaczona w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych jako GBU-53/B StormBreaker, na eksport po prostu StormBreaker, to przykład coraz modniejszego uzbrojenia lotniczego, czyli o dość małych gabarytach i masie, ale za to łatwego do przenoszenia w komorach uzbrojenia, jak w przypadku F-35A/B/C, który może zabrać wewnętrznie aż osiem StormBreakerów (plus dwa pociski „powietrze–powietrze” AIM-120 AMRAAM). W rezultacie StormBreaker to lekka (masa 204 funtów/93 kg; w tym 105 funtów/48 kg część bojowa) i mała bomba (69 cali długości; maks. 7 cali średnicy; 68 cali rozpiętości w locie). W takich okolicznościach zrobiono wszystko, aby skuteczność części bojowej była jak największa, tak jak precyzja trafienia. Zasięg lotu (szybowania) bomby StormBreaker sięga 40 Nm – 72 km.

Za precyzję trafienia odpowiada kombinowany układ naprowadzania jednocześnie wykorzystujący nawigację satelitarną GPS, aktywną radiolokacyjną głowicę naprowadzania pracującą w paśmie milimetrowym i półaktywny układ naprowadzania laserowego (oba czujniki zamontowano współosiowo we wspólnej części nosowej StormBreakera). W ten sposób bomba ta może trafić ruchomy cel w każdych warunkach pogodowych (stąd najpewniej przydomek StormBreaker – dosł. łamacz burz). Natomiast, jeśli chodzi o pewność jego zniszczenia to bombę StormBreaker wyposażono w głowicę bojową o uniwersalnej konstrukcji i działaniu. Głowica jednocześnie zapewnia efekt rażenia podmuchowy (kruszący), odłamkowy i kumulacyjny, co pozwala niszczyć szeroką gamę celów. Detonacja następuje z minimalną zwłoką lub zbliżeniowo.

Uchwyty do podwieszania bomby po jej spodniej stronie to złudzenie. Na MSPO 2021 makietę bomby pokazano w konfiguracji lotnej (minus złożone skrzydła i ogon). Tymczasem bombę StormBreaker podwiesza się do góry nogami, po zwolnieniu spod węzła bomba wykonuje półobrót wokół osi podłużnej. Fot. Adam M. Maciejewski

Przedstawiciel Raytheona pytany na MSPO 2021 o postępy w integracji bomby StormBreaker z różnymi samolotami odpowiedział, że obecnie trwa produkcja siódmej partii tych bomb (tzw. Lot 7, łącznie wyprodukowano już 2 500 tych bomb), które są przeznaczone dla US Air Force i US Navy. Jeśli chodzi o polski kontekst, to najciekawiej brzmi informacja, że te bomby będą przenoszone nie tylko przez F-35A/B/C (docelowo przez wariant Block 4, choć nie sposób wykluczyć, że brak dostępności Blocka 4 skłoni do integracji z Blockiem 3F), a także w przyszłości przez F-16 Block 70/72. W US Air Force pierwszym samolotem uzbrojonym w StormBreakery będzie F-15E. W US Navy StormBreaker jest testowany razem z F/A-18E/F Super Hornet.


Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “MSPO 2021: Raytheon prezentował bombę StormBreaker”

  1. Ciekawe kiedy Raytheon zaprezentuje ofertę współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym, tak jak pisze autor nasze uzbrojenie lotnicze kupujemy prawie wyłącznie u nich, nie są jedyną firmą na świecie

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc