Korporacja RTX wykorzystała MSPO 2024 jako ponowną okazję do promocji w Polsce swojej małej precyzyjnej bomby StormBreaker, która w Stanach Zjednoczonych została już oznaczona przez Departament Obrony jako GBU-53/B.
Promowany przez RTX na MPSO2024 StormBreaker to tzw. bomba małogabarytowa, o wagomiarze rzędu 250 funtów, przeznaczona do podwieszania w komorach uzbrojenia (jak w F-35) lub na belkach wielozamkowych (jak w przypadku F-15E czy F/A-18E/F). StormBreaker to bomba szybująca, beznapędowa, o zasięgu lotu co najmniej 45 mil. StormBreaker wyróżnia jej trójkanałowy układ końcowego naprowadzania, łączący naprowadzanie radiolokacyjne (pasmo zakresu milimetrowego), termowizyjne obrazowe i półaktywne laserowe. Dzięki temu StormBreaker może razić cele stacjonarne i ruchome, w tym nawodne, o każdej porze doby, w każdych warunkach pogodowych (deszcz, śnieg, mgła). Ważną cechą konstrukcyjną bomby StormBreaker jest wbudowane dwukierunkowe łącze wymiany danych, dzięki czemu współrzędne celu bomba może dostawać już po zrzucie z samolotu nosiciela, także z innego źródła niż tenże samolot.
Program rozwoju i badań bomby StormBreaker notuje kolejne postępy. W 2023 r. przeprowadzono 28 próbnych zrzutów, w tym 14 z pokładowego F-35C (wszystkie udane). W pozostałych 14 bombę StormBreaker zrzucano z F/A-18E/F, F-15E i F-35B należących do US Navy i US Marines lub US Air Force. Jak dotąd standardowym nosicielem bomby StormBreaker są tylko F-15E USAF. Stosunkowo najwolniej przebiega integracja bomby z F-35B ze względu na mniejsze komory uzbrojenia tej wersji F-35. Wraz ze wzrostem wielkości produkcji dla Pentagonu, StormBreaker będzie zyskiwał także coraz więcej zamówień eksportowych, co już ma miejsce w przypadku wybranych państw używających myśliwce wielozadaniowe amerykańskiej produkcji. Wraz z zamówieniem F-35A, Polska w naturalny sposób staje się kolejnym z takich państw.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu