26 października na stronach Sejmu upubliczniono interpelację poselską w sprawie okrętów podwodnych eksploatowanych przez Marynarkę Wojenną, a także planowanych do zakupu.
Autorami interpelacji są Konrad Berkowicz, Grzegorz Braun, Artur Dziambor oraz Janusz Korwin-Mikke (wszyscy należący do koła poselskiego Konfederacja). Jest ona owocem odpowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej z 16 września bieżącego roku, w której wiceminister Wojciech Skurkiewicz poinformował, że eksploatacja okrętów podwodnych typu Kobben prowadzona jest zgodnie z zasadami BHP.
Tym razem posłowie w swojej interpelacji pytają resort obrony o kolejne kwestie związane z eksploatacją powyższych okrętów (w linii pozostają dwa z nich) i obejmują następujące kwestie:
- Na podstawie jakich przetargów, od jakiej firmy, za jakie kwoty i w jakim okresie zostały zakupione części zamienne do okrętów Kobben?
- Czy okręty podwodne Kobben są zdolne do bezpiecznego zanurzenia? Jeśli tak, to kiedy było to ostatnio testowane i na jakiej głębokości?
- W jakich ćwiczeniach międzynarodowych ostatnio brał udział ORP Bielik?
- Jaka firma lub instytucja przeprowadza inspekcje techniczne na ORP Bielik i gdzie można znaleźć wyniki takiej inspekcji?
- Czy ORP Bielik jako okręt z napędem diesel-elektrycznym spełnia normy ochrony środowiska?
- Czy przeprowadzano badania dotyczące emisji spalin spowodowanej użyciem ORP Bielik?
- Czy nie uważa Pan, że dobrym pomysłem na promocję Polski na arenie międzynarodowej byłby rejs jednego z okrętów klasy Kobben dookoła świata i czy taki rejs byłby technicznie możliwy?
- Czy ministerstwo ma plan włączenia polskich okrętów, których wiek często przekracza 50 lat, do kolekcji muzeów związanych z Marynarką Wojenną? Pytanie tyczy się okrętów takich jak na przykład ORP Flaming oraz ORP Czajka.
- Do kiedy planowane jest wycofanie okrętu ORP Bielik z użycia?
- Na jakim etapie jest przetarg na zakup nowych okrętów podwodnych?
- Kiedy docelowo Polska ma otrzymać nowe okręty podwodne?
- Czy ministerstwo planuje wsparcie krajów rozwijających poprzez transfer technologii w dziedzinie używania sprzętu poradzieckiego oraz takiego mającego około 50 lat, czyli np. czołgów T-72, wozów BWP-1, wozów BRDM-2, wyrzutni BM-21 Grad czy zestawów 9K33 Osa?
Bezproduktywna bezsensowna paplanina, na dziś okręty bez pocisków klasy Tomahawk są niepotrzebne, a z pociskami manewrującymi to jest właśnie pytanie czy na okrętach podwodnych czy nawodnych czy może pociski manewrujące i rakiety balistyczne odpalane z lądu co jest dla nas najlepsze najefektywniejsze?
Lepsze z wody i podwodną. Jak staniesz metr od kei to nie obowiązuje cię traktaty. Dlatego ruskie montują vls na tak małych okrętach jak karkuty
Warto zadać te same pytanie o ORP Orzeł