Międzynarodowa wystawa przemysłu obronnego IDEF, która w tym roku została zorganizowana po raz trzynasty, odbyła się w dniach 9–12 maja na terenie centrum wystawienniczo-kongresowego TÜYAP w dzielnicy Büyükçekmece Stambułu, największego miasta Turcji, położonego na dwóch kontynentach – w Europie i Azji. Formalnym organizatorem IDEF-u jest minister obrony narodowej Turcji, współpracujący w tym zakresie z Fundacją Sił Zbrojnych Turcji, zaś operatorem centrum TÜYAP. Honorowym patronem przedsięwzięcia był prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan.
Według potargowego sprawozdania organizatorów, w wystawie IDEF-2017 wzięło udział 818 wystawców, a podczas czterech dni jej trwania
odwiedziło ją 135 delegacji z 74 krajów świata. Organizatorzy skrupulatnie wyliczyli, że w składzie tych delegacji było dwóch prezydentów, 30 szefów resortów, 15 sekretarzy stanu i 16 wiceministrów, sześciu szefów sztabów generalnych i pięciu ich zastępców, 10 dowódców rodzajów sił zbrojnych, a także wielu cywilnych i wojskowych urzędników organów ds. zakupów sprzętu wojskowego.
Mieli oni okazję zapoznać się z mnóstwem nowości, w tym światowymi premierami, które oprócz tureckich przedsiębiorstw, zaprezentowały także czołowe firmy z całego świata. W tej relacji skupiamy się jednak na propozycjach tureckiego przemysłu obronnego i placówek naukowo-badawczych. Było ich tak wiele, że składający się z dwóch części artykuł w akceptowalnej objętości pozwala w zasadzie wyłącznie na zasygnalizowanie postępów kluczowych programów prowadzonych od kilku lat i przedstawienie wybranych nowości.
Opracowywany przez turecki przemysł czołg podstawowy Altay dziś już nie jest „gorącą” nowością – jego makietę na IDEF-ie pokazano w 2011 r., w kolejnych latach na wystawie pokazano także jego kolejne prototypy, w tym – w 2015 r. – reprezentujące standard bliski seryjnemu. W tym roku grupa przemysłowa Otokar wystawiła piąty prototyp Altaya, skonfigurowany w odmianie do działań w środowisku miejskim, oferowanej Siłom Zbrojnym Turcji.
Wariant, oznaczony Altay AHT (tur. Asimetrik Harp Tankı), ma odpowiadać na wyzwania związane z działaniami w konfliktach asymetrycznych, wymuszające m.in. położenie nacisku na ochronę wozu przed zagrożeniami ze wszystkich kierunków (przeciwpancerne pociski kierowane, pociski granatników przeciwpancernych, miny i IED) i zapewnienie załodze świadomości sytuacyjnej w promieniu 360° wokół wozu. W związku z kompleksem zagrożeń, które mogą dziś spotkać czołg podstawowy w pełnoskalowym, ale także hybrydowym lub asymetrycznym konflikcie, Altay AHT został wyposażony w pasywne opancerzenie kompozytowe, uzupełnione w najbardziej newralgicznych obszarach kadłuba i wieży modułami opancerzenia reaktywnego, a w przypadku tylnej części wieży – w której nie ma stanowisk załogi – a także tylnej części podwozia, dodatkową osłonę tworzą panele tzw. pancerza listwowego. W skład nowego wyposażenia weszły m.in.: lemiesz, system detekcji strzałów, zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie, optoelektroniczna głowica obserwacyjna, system samoobrony typu soft-kill ze zintegrowanymi laserowymi czujnikami ostrzegawczymi i generatorem zakłóceń. Wszystko w celu zwiększenia świadomości sytuacyjnej załogi i prawdopodobieństwa przeżycia na współczesnym polu walki, niezależnie od charakteru konfliktu i środowiska działań.
Zdalnie sterowane stanowisko strzeleckie zostało zamontowane po prawej części stropu wieży, integruje ono blok dzienno-nocnych przyrządów obserwacyjno-celowniczych i 7,62 lub 12,7 mm karabin maszynowy lub 40 mm granatnik automatyczny. Stanowisko może być obsługiwane przez dowódcę lub ładowniczego. W przypadku obsługi stanowiska przez dowódcę, dzięki jego wyposażeniu optoelektronicznemu, może on wykrywać cele panoramicznie. Możliwość integracji stanowiska i jego przyrządów obserwacyjno-celowniczych do systemu kierowania ogniem czołgu zapewnia tryb hunter-killer.
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu