20 października wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, za pośrednictwem mediów społecznościowych, o podpisaniu umowy na leasing bezzałogowego systemu rozpoznawczego opartego na samolotach MQ-9A Reaper.
Bazując na zdjęciu, które zostało upublicznione przez Mariusza Błaszczaka, można założyć, że umowa leasingowa została zawarta bezpośrednio z producentem – General Atomics Aeronautical Systems Inc., który dysponuje niewielką liczbą nieuzbrojonych MQ-9A Reaper wykorzystywanych do różnorodnych zadań (także na zlecenie Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych). Bazując na danych agencji FAA egzemplarz noszący rejestrację N508HK został wyprodukowany w 2020 roku i nosi numer seryjny GA-6-1440. Zgodnie z komunikatem ministra, wypożyczony system (bez szczegółów dotyczących liczby samolotów oraz stacji kierowania), ma być wykorzystywany do czasu pozyskania własnego bezzałogowego systemu rozpoznawczego.
Agencja Uzbrojenia, w swoim komunikacie, przekazała, że umowa ma wartość 70,6 mln USD netto. Usługa ma być świadczona do czasu planowanego zakupu MQ-9B Reaper posiadających możliwości rozpoznawczo-uderzeniowe. Liczba wyleasingowanych MQ-9A nie jest znana. Ich podstawowym zadaniem będzie prowadzenie rozpoznania obrazowego oraz radioelektronicznego.
Kwesta pozyskania bezzałogowych aparatów latających General Atomics MQ-9 Reaper została zasygnalizowana w lutym bieżącego roku, kiedy Agencja Uzbrojenia (w odpowiedzi na pytania redakcji ZBiAM) poinformowała o pilnej potrzebie operacyjnej. Obecnie bezzałogowe aparaty latające MQ-9 Reaper są eksploatowane w Europie przez Wielką Brytanię, Włochy, Francję, Niderlandy oraz Hiszpanię. W przypadku części z nich ich konfiguracja pozwala na wykorzystanie uzbrojenia precyzyjnego.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu